2. Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za złe karze

Grzech sam w sobie stał się karą, która pożarła go od środka
– I tak jest z każdym, kiedy stacza się wybierając nie tę drogę, którą wskazuje Stwórca.

Czy rzeczywiście Pan Bóg to surowy żandarm, który tylko czeka, aż człowiek się potknie, aby zdzielić go rózgą po łapach za upadek i kopnąć, by zleciał w piekielną otchłań? Jeśli tak sądzisz, przypomnij sobie choćby przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15, 11-32), który przecież upadł z kretesem. I zastanów się: od kogo dostało mu się najbardziej?

Syn marnotrawny roztrwonił wszystko, co miał. Uczynił to zgodnie ze swoją wolną wolą: sam wybrał taką, a nie inną drogę hulanek i swawoli. I ta droga doprowadziła go do przepaści. Tego człowieka nie ukarał Pan Bóg, ale – w pewnym sensie – sam na siebie bicz ukręcił.
Jednocześnie – i paradoksalnie – ten sam grzech i jego ziemskie skutki w postaci niedostatków i upokorzeń, jakich doznał syn marnotrawny, okazały się impulsem, który skłonił go do powrotu do Domu Ojca. Jak został przyjęty? Wiadomo powszechnie. Aż tak dobrze, że nawet jego brat „rozgniewał się straszliwie”. I wypomniał Ojcu, że przecież on grzeczny, posłuszny i usłużny, a nawet koźlęcia Tato mu nie dał, aby chłopak mógł się z przyjaciółmi zabawić. Za to „ten hulaka” dostał utuczone cielę i huczną ucztę. – „Trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął, a odnalazł się” – Ojcowska riposta tłumaczy wszystko.
Ta przypowieść pozornie nie wpisuje się w przekaz drugiej prawdy wiary, o ile odczytamy treść tej prawdy powierzchownie. Taka lektura może nas tylko zniechęcić do Boga. W wypaczeniu ma swój udział pojmowanie Stwórcy tylko jako srogiego żandarma, który tylko czyha, aż człowiek popadnie w grzech, aby – z chytrym uśmieszkiem na twarzy – skarcić go rózgą po łapach i wtrącić do piekła.
Bóg jest Miłością. To pewne. Jednak opaczne pojęcie Boskiej Miłości, z którą Stwórca patrzy na każdego z nas (choć my nie zawsze z miłością patrzymy na Pana Boga) może także zniekształcić obraz Najwyższego. Nie brakuje bowiem „obrazowania” Boga, jako tzw. „Bozi”: bezzębnego staruszka, co z politowaniem i obojętnością, obserwuje działania człowieka wypisując w zeszycie jego uczynki, które – w czasie ostatecznym – podsumuje. I jako stetryczały i sklerotyczny sędzia wyda wyrok. Za bardzo się tym nie przejmujemy, bo przecież to „tylko dobrotliwa i pobłażliwa Bozia”, którą jakże często kojarzymy jedynie ze świętym obrazkiem wiszącym gdzieś tam, w kącie, w cieniu mebli.
Do rozmycia Boskiego Oblicza jako Sędziego, który za dobre wynagradza a za złe karze, przyczynia się także współczesne błędne pojmowanie tych wartości. Żyjemy bowiem w epoce relatywizmu, gdzie zło nie bywa nazywane po imieniu złem, ale przybiera pozory dobra. To diabelska sztuczka, aby w ludzkiej świadomości zatrzeć granicę między tym, co dobre rzeczywiście, a szatańskim światem pokus. W tej perspektywie rozmazuje się także obraz Pana Boga jako Sędziego na Sądzie Ostatecznym, który czeka każdego człowieka po śmierci.

Stwórca nie jest apodyktycznym, czy też giętkim sędzią w rozumieniu doczesnym. Nie jest funkcyjnym prawnikiem w todze, do którego można zadzwonić, podać się za osobę wpływową i w ten sposób wpłynąć na taką, czy inną decyzję. Nie siedzi z groźną miną na sali rozpraw i nie ma przed sobą ton akt z życia tych, którzy staną przed Jego obliczem.

Jeśli zrozumiemy, że miłosierny Pan Bóg nie chce naszego upadku i nie ma złośliwej satysfakcji z powodu grzechów swoich dzieci – tak jak rodzice nie cieszą się przecież, gdy ich pociechy nabroją – to druga prawda wiary dotrze do naszych serc w pełni swojego znaczenia.

Sięgnijmy na koniec tej refleksji do słów świętego księdza prałata Josemarii Escrivy de Balaguera…
„Ubawiło mnie, że mówisz o zdaniu sprawy, którego nasz Pan od ciebie zażąda.
Nie, nie będzie On dla ciebie Sędzią w surowym znaczeniu tego słowa – lecz po prostu Jezusem”.

(tekst pochodzi z Biuletynu Parafialnego z dn. 10.03.2013)