Droga Krzyżowa w Matemblewie

Aby uczynić kolejny krok w wielkopostnej pracy formacyjnej, dnia 22.03.14 r. (sobota) 20-osobowa ekipa żukowskiego ERMu, Scholi i Dziecięcej Róży Różańcowej wybrała się na Drogę Krzyżową do Gdańska – Matemblewa.
Piękno Sanktuarium od razu wszystkich zauroczyło. Mieliśmy okazję zobaczyć kościół i przepiękną chrzcielnicę, obok której znajdowały się relikwie św. Faustyny oraz św. Joanny Beretty Mola. Zauważyliśmy także figury Matki Bożej Brzemiennej i błogosławionego Jana Pawła II. Warto również wspomnieć o przepięknym obrazie ukazującym sceny z Pisma Świętego, znajdującym się nad ołtarzem. Cała świątynia poprzez bogatą symbolikę swojego wyposażenia tętniła życiem, które przecież (jak uznaliśmy) jest bardzo ważne.
Głównym punktem naszej pielgrzymki była Droga Krzyżowa, w której towarzyszyliśmy Panu Jezusowi i zastanawialiśmy się nad naszym postępowaniem zatrzymując się przy kolejnych stacjach rozmieszczonych w pobliżu Sanktuarium wokół matemblewskiej polany.
Siostry ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego, zajmujące się kobietami i dziećmi w Domu Samotnej Matki przyjęły nas bardzo ciepło (dosłownie!). Wypiliśmy pyszną herbatkę wsłuchując się w słowa jednej z zakonnic, która opowiadała nam o ich działalności wspomagającej matki. Siostra pokazała nam również Okno Życia, które uratowało życie już niejednemu dziecku. Piękna opowieść Siostry mocno poruszyła serca – znalazło się wśród nas kilku ochotników na wolontariuszy w Domu.
Niespodzianką była Msza Święta w Oliwie, w małym kościółku św. Jakuba obok Katedry. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wspaniale uczestniczyli we wspólnej modlitwie, także poprzez swój śpiew i skupienie. Dla wielu dzieci była to pierwsza okazja, aby podczas Mszy być tak blisko Ołtarza oraz przyjąć Komunię Św. pod dwiema Postaciami.

Dziękujemy Bogu za wspólnie spędzony czas, za ciepło, z którym przyjęły nas Siostry oraz za wspólnie przebytą z Panem Drogę Krzyżową.

Mamy nadzieję, że to nie była nasza ostatnia wizyta w Matemblewie!
(Agata)