Kaszuba został Arcybiskupem

Ks. Mirosław Adamczyk, choć urodził się w Gdańsku, ma kaszubskie korzenie, a jego rodzice oraz brat do dziś mieszkają w Pępowie. Jeszcze przed abdykacją arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim w Liberii mianował go Benedykt XVI.

Arcybiskup nominat urodził się 16 lipca 1962 r. w Gdańsku. Pochodzi z głęboko religijnej rodziny o kaszubskich korzeniach. Mieszkał na gdańskim Przymorzu, gdzie ukończył szkołę podstawową. To tam, w rodzinnej parafii pw. NMP Królowej Różańca św., pod troskliwą opieką śp. ks. prał. Jana Majdera, kształtowało się jego powołanie. Jest absolwentem Liceum Morskiego w Gdyni. W 1981 r. wstąpił do Biskupiego Seminarium Duchownego w Gdańsku-Oliwie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 r. Ukończył m.in. studia w zakresie prawa kanonicznego i 1 lipca 1993 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pełnił posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli. Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej. Oprócz polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Herby kościelne posiadają swoją ewangelizacyjną funkcję i stanowią swoistą wykładnię teologiczną opowiadającą o duchownym spojrzeniu biskupa na świat i ideach, które są mu szczególnie bliskie.
Symbolika herbu Księdza Arcybiskupa czerpie swoje źródło z jego – pochodzącego z Listu św. Pawła do Rzymian (5,5) – biskupiego „zawołania” (motta): „Spes autem non confundit” („A nadzieja zawieść nie może”)… Kotwica od wieków jest symbolem nadziei zakotwiczonej w osobie Jezusa Chrystusa. I to właśnie On, Jezus Chrystus, jest Początkiem i Końcem (Α i Ω) wszystkiego, co istnieje. W wypadku Księdza Arcybiskupa Mirosława posiada ona również swoje dodatkowe znaczenie. Bowiem jest on mocno związany z morzem poprzez Liceum Morskie w Gdyni, którego jest absolwentem.

Życzymy ks. Arcybiskupowi wielu Bożych łask na drodze biskupiej posługi i zapewniamy o modlitwie.