Żukowo na Camino de Santiago (Drodze św. Jakuba)

Droga św. Jakuba, nazywana po hiszpańsku Camino de Santiago (camino w języku hiszpańskim znaczy droga, natomiast Santiago – święty Jakub) jest jednym z najważniejszych, chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Istniejący od ponad 1000 lat szlak, przetrwał do dnia dzisiejszego i przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago. Johan Wolfgang von Goethe pisał, że Europa powstała na szlakach prowadzących do Santiago de Compostela. Po XVI i XVII w. Drogi św. Jakuba uległy stopniowemu zapomnieniu. Ponowne ożywienie pielgrzymowania ruchu pątniczego do grobu św. Jakuba nastąpiło dzięki apelowi, który skierował Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty w Santiago w 1982 r. W tak zwanym „Akcie Europejskim” Papież powiedział wówczas: „Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski, syn narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości :Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie…”. Na odpowiedź na papieski apel nie trzeba było długo czekać. W 1987 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba pierwszym kulturowym szlakiem Europy i zachęciła władze regionów do odtworzenia dawnych szlaków pielgrzymkowych. W krótkim okresie do grobu św. Jakuba Apostoła wyruszyli pierwsi pielgrzymi z Hiszpanii i Francji. W 1993 r. droga pielgrzymkowa do Santiago na terytorium Hiszpanii, a w 1998 r. na obszarze Francji, została wpisana przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. W ostatnim czasie do krajów, które reaktywowały drogi Jakubowe dołączyła Polska. Podobnie, jak inni mieszkańcy Starego Kontynentu, tak i Polacy, choć nieliczni, od średniowiecza nadal wyruszają w drogę do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła. Pierwszym odcinkiem, który został odtworzony i uroczyście otwarty 24 lipca 2005 roku była Dolnośląska Droga św. Jakuba, wiodąca od Głogowa przez Jakubowo. Kolejnym krokiem było przedłużenie trasy z Poznania do Gniezna (Wielkopolska Droga św. Jakuba) oraz ze Zgorzelca do Pragi (Droga Żytawska). Po długich przygotowaniach w 2006 roku otwarto pierwszy odcinek Drogi Polskiej z Olsztyna do Gietrzwałdu, który w następnym roku został przedłużony do Torunia, zaś w 2009 roku do Trzemeszna. W następnej kolejności otwarto odcinki Drogi Lubuskiej (z Murowanej Gośliny do Słubic), Drogi św. Jakuba „Via Regia” (Góra Św. Anny –Brzeg –Wrocław –Zgorzelec), Drogi Lęborskiej (Sianowo –Lębork –Smołdzino), Drogi Jeleniogórskiej (Via Cervimontana –szlak dojściowy z Jeleniej Góry do Lubania), Ślężańskiej Drogi św. Jakuba (Ślęża –Sobótka –Środa Śląska), Drogi św. Jakuba w powiecie lubińskim (Ścinawa –Lubin –Chocianów) oraz Nyskiej Drogi św. Jakuba (Głuchołazy –Nysa –Skorogoszcz). W sumie, w ciągu pięciu lat (2004-2009) w Polsce przygotowano dla pielgrzymów ponad 1700 km oznakowanych odcinków Camino de Santiago.

Żukowo i Camino
Etap 17 Żukowo -Kartuzy

Żukowo (0,0 km) –Glincz (4,5 km) –Babi Dół (7,3 km) –Mezowo (11,5 km) –Kartuzy (17,8 km)
Zgodnie z oznakowaniem Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba spod kościoła św. Jana Chrzciciela (0,0 km) w Żukowie kierujemy się ulicami Klasztorną i 3 Maja na południe. Po kilkudziesięciu metrach po prawej stronie widoczna potężna bryła gotyckiego kościoła ponorbertańskiegopw. Wniebowzięcia NMPwraz z zabudowaniami dawnego klasztoru. Nieco dalej, przy moście na Raduni, podziwiać możemy dawny młyn zbożowy, który funkcjonował w tym samym miejscu od XIII w.! Trasa wiedzie dalej prosto, obok cmentarza z charakterystyczną barokową kapliczką i po około 1,5 km skręca i przechodzi przez tory kolejowe. Polna droga wiedzie teraz pośród pól w kierunku miejscowościGlincz(kaszub. Glëncz) (4,5 km), do której wchodzimy ulicami Dębo-wą i Akacjową. Na miejscowość składają się dwa oddalone od siebie o kilkaset metrów osiedla: Nowy Glincz i Stary Glincz. Po kilku kilometrachprzekraczamy drogę krajową nr 20 i w okolicach wsi Babi Dół (7,3 km) wchodzimy do lasu. Teren Pojezierza Kaszubskiego charakteryzuje się w tym rejonie dużym zróżnicowaniem wysokości terenu. Okoliczne wzgórza morenowe osiąga-ją w wielu miejscach 180-185 m n.p.m. Pomiędzy nimi niezwykle malowniczo wije się rzeka Radunia, która tworzy tu liczne meandry, głęboko wcinające się w gliniaste podłoże –tzw. Jar Raduni. Za mostkiem na Raduni skręcamy w lewo i wzdłuż torów kolejowych docieramy do starej stacji kolejowejBabi Dół(9,3 km). Po kilkuset metrach przechodzimy kładką ponad to-rami i ścieżką zgodnie ze znakami Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba oraz niebieskiego szlaku PTTK dochodzimy doMezowa (kaszub. Mézowò) (11,5 km). Stąd początkowo asfaltem, a na-stępnie drogą leśną, położoną równolegle do drogi woj. nr 211 i nieczynnej linii kolejowej, idziemy w stronęKartuz(kaszub. Kartuzë). W miejscu, gdzie zaczynają się zabudowania miej-scowości (16,1 km), przechodzimy przez tory kolejowe i ulicami Gdańską, Kościuszki, Dworcową i Klasztorną dochodzimy doKolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny(17,8 km)w Kartuzach –końca tego etapu.
(tekst: http://www.przewodnik.re-create.pl)

Mapa trasy
(źródło: www.przewodnik.re-create.pl)

Pomocne informacje:

oficjalna strona “Pomorska Droga św. Jakuba” / RECReate – rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku (kliknij, aby przejść)
artykuł na stronie trojmiasto.pl “Trójmiejski odcinek Pomorskiej Drogi św. Jakuba” (kliknij, aby przejść)