Uroczystość Objawienia Pańskiego

W dzisiejszej Ewangelii dostrzegamy zarysowujący się podział ludzi na trzy ugrupowania. Te grupy możemy zawsze wyodrębnić, gdy obserwujemy reakcję ludzi na zetknięcie się z Jezusem. Przyjrzyjmy się im:
Reakcja Heroda: nienawiść i wrogość. Herod obawiał się, że to małe Dziecię, wtargnie w jego życie, zagrozi jego pozycji, władzy, prestiżowi. W pierwszym odruchu postanawia je zniszczyć. Zawsze znajdziemy ludzi, którzy chętnie zniszczyliby Jezusa Chrystusa. Widzą w Nim bowiem kogoś, kto ingeruje w ich życie. A przecież chcieliby czynić, co im się podoba. Chrystus natomiast przeszkadza im w realizacji tych planów. Człowiek, który chce czynić tylko to, co mu się podoba, nigdy nie będzie użyteczny dla Jezusa Chrystusa. Chrześcijanin jest bowiem człowiekiem, który przestał czynić własną wolę, a poświęcił życie postępowaniu na wzór Chrystusa.
Reakcja arcykapłanów i uczonych w Piśmie: zupełna obojętność. Ustosunkowują się do tej sprawy tak, jakby ich zupełnie nie obchodziła. Zapatrzeni dumnie w rytuał świątynny, zajęci dyskusjami na temat Prawa i Proroków, po prostu nie zwracają uwagi na Jezusa. Nic dla nich nie znaczy. Do dziś są ludzie tak zainteresowani własnymi sprawami, że Jezus Chrystus nie ma dla nich żadnego znaczenia.
Reakcja mędrców: uwielbienie. Pragną złożyć u stóp Jezusa Chrystusa najcenniejsze dary, na jakie było ich stać. Gdy człowiek uświadamia sobie miłość Boga w Jezusie Chrystusie, wówczas opanowuje go tylko podziw, miłość i uwielbienie.

Do której grupy należę? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w tym rozważaniu. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie w swoim sercu.

***

Jednym ze sposobów uwielbienia Boga w dniu uroczystości, jest udział w Orszaku Trzech Króli:
Rozpocznie się o godz. 13.00 na placu przed halą sportowo widowiskową na ul. Armii Krajowej. Uczestnicy odwiedzą pięć stacji, które przygotują: młodzież SP Nr 2 w Żukowie; młodzież OSP Żukowo; harcerze ze SP nr 1 w Żukowie pod op. Mateusza Miotka; Robert Redlicki wraz z młodzieżą; dzieci, rodzice i pracownicy Przedszkola „Bocianowo”; Radosław Pleszyniak wraz młodzieżą z ZSZiO Żukowo oraz parafia Miłosierdzia Bożego. Podążający w orszaku śpiewać będą kolędy wraz z orkiestrą i kaszubską kapelą.
Zapraszamy!