Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie

800-lecie przybycia do Żukowa Zakonu Sióstr Norbertanek

Dawno, dawno temu… tam, gdzie rzeczka Stolpa wpływa do Raduni, w pięknej dolinie położonej wśród łąk i lasów Pomorza, książę Gdańsko-Pomorski Mściwoj I osadził sprowadzone ze Strzelna na Kujawach Siostry Norbertanki… Był rok 1209. Rozpoczęto wznoszenie siedziby konwentu w Żukowie… i tak rozpoczęła się historia, która trwa do dziś… Już 800 lat…

Rok 2012 to wspaniały czas świętowania naszej żukowskiej historii, która rozpoczęła się w miejscu, w którym na codzień modlimy się, oddając dobremu Bogu naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Czas świętowania to nie tylko modlitwa, ale także wiele wydarzeń dających szansę na to, abyśmy coraz lepiej poznawali naszą wspólną przeszłość.

Na tej stronie chcemy informować o wydarzeniach związanych z naszym żukowskim jubileuszem.

09. czerwca uroczystymi nieszporami zakończyliśmy tydzień obchodów wielkiego Jubileuszu 800-lecia. Myślę, że był to wspaniały czas, który obfitował w różnego rodzaju wielkie wydarzenia. Będzie co wspominać. Pragnę bardzo serdecznie podziękować wszystkim którzy przyczynili się do przygotowania
i organizacji Jubileuszu. Praca i pomoc każdej z osób była bardzo ważna i potrzebna. W sposób szczególny pragnę podziękować za wystrój kościoła i dziedzińca, za oprawę muzyczną, za organizację poszczególnych imprez. Dziękuję panu Burmistrzowi i całej Radzie Miasta, Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu, Kołom Gospodyń Wiejskich, Caritasowi, KSM-owi, ministrantom, a nade wszystko strażakom OSP w Żukowie.
– ks. Proboszcz Ireneusz Bradtke

O żukowskim jubileuszu można przeczytać nie tylko na naszej stronie. Relacje z poszczególnych wydarzeń wraz z galeriami zdjęć zamieszcza także portal kartuzy.info, do odwiedzenia którego zapraszamy.
Wystarczy kliknąć na podane niżej odnośniki:

1 czerwca 2012 (piątek)
10.00 – Targi Kultury i Nauki – średniowiecze
2 czerwca 2012 r. (sobota)
11.30 – uroczysty przemarsz z kościoła św. Jana (kompania i orkiestra reprezentacyjna Marynarki Wojennej) – nadanie imienia sióstr Norbertanek rondu w centrum Żukowa – poświęcenie
12.00 – Uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia
– odsłonięcie makiety kościoła Wniebowzięcia NMP
– odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej obchody Wielkiego Jubileuszu
20.00 – Sztuka teatralna pt. Mniszki Żukowskie – Norbertanki ( przedstawienie plenerowe na dziedzińcu kościoła)
3 czerwca 2012r. (niedziela)
Jubileuszowy Dzień Dziecka pod patronatem Metropolity Gdańskiego ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia
13.00 – Msza św. w intencji dzieci
14.00 – Festyn Rodzinny
18.00 – Koncert Arki Noego
4 czerwca 2012r. (poniedziałek)
12.00 – Sztuka teatralna pt. Mniszki Żukowskie – Norbertanki ( przedstawienie plenerowe na dziedzińcu dla uczniów szkół)
6 czerwca 2012r. (środa)
Jubileusz na sportowo
III Żukowska Mila św. Norberta
7 czerwca 2012r. (czwartek – Boże Ciało)
Żukowski Zjazd Rycerski
10.00 – Msza Święta w Kościele p.w. WNMP w Żukowie
Procesja ulicami Żukowa do Kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego z udziałem rycerstwa
14.00 – Rozpoczęcie Pikniku Rycerskiego
15.30 – Jubileuszowy Turniej Rycerski o złotą sakwę żukowską
17.00 – Wielka Biesiada Jubileuszowa – dzielenie się tortem 800-lecia
20.30 – Napaść na klasztor – inscenizacja
21.30 – Taniec z ogniem
9 czerwca 2012r. (sobota)
VIII Kaszubski Festiwal Muzyki Chóralnej i Regionalnej
18.00 – Msza św. w intencji twórców kultury
19.00 – Uroczyste Nieszpory – Johannesa Baptista Schiedermayra – „Vesper Solemne in C”

03.05.2012: O Jubileuszu 800 – lecia sprowadzenia norbertanek do Żukowa słyszymy od dawna. Przygotowania rozpoczęły się już w ubiegłym roku – zarówno w zakresie planowania, organizowania, ale też modlitwy, zgłębiania historii, a także prac fizycznych, remontów – na wszystkich możliwych płaszczyznach.
Zbliża się czas głównych obchodów naszego jubileuszu. W dniach od 2 do 9 czerwca przy naszym kościele mariackim będą odbywały się uroczyste obchody Jubileuszu. Na mieszkańców Żukowa i zaproszonych gości czeka wiele atrakcji. Będziemy uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym oraz kulturalnym. Aby było łatwiej – otrzymujemy w dzisiejszym specjalnym wydaniu biuletynu parafialnego “Kilka wskazówek”:

Szanowni Państwo,
– Rok 2012 to czas Wielkiego Jubileuszu 800-lecia Żukowa. Przybycie sióstr norbertanek i ich obecność nadały wielką rangę naszej miejscowości. Jubileusz to święto dziękczynienia. Niech zatem obecny rok, będzie dla nas wszystkich okresem świętowania. Niech w poszczególne dni tego roku znajdą się chwile na modlitwę uwielbienia dla Boga, niech będzie czas na składane dziękczynienia ludziom, niech będą momenty na zgłębianie bogatej historii miejsca, w którym żyjemy. Niech to będzie również czas na radość i zabawę.
Przedstawiając program obchodów Wielkiego Jubileuszu, zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania.

Ks. Ireneusz Bradtke

Wydanie Specjalne z okazji Jubileuszu 800-lecia sprowadzenia norbertanek do Żukowa (03.05.2012): – Biuletyn Parafialny (kliknij aby przejść)

15.04.2012: W minionym tygodniu w okolicach naszej świątyni oraz na murze kościoła św. Jana zawisły jubileuszowe bannery. W najbliższych dniach pojawią się na dziedzińcu chorągwie. Na jednej z nich będzie się znajdował herb norbertanek.
Klasztor żukowski miał herb przedstawiający w błękitnym polu tarczy dwa skrzyżowane złote klucze na tle srebrnych lilii. Klucze nawiązują do postaci św. Piotra, którego tutejsze norbertanki otaczały szczególnym kultem.
Herb norbertanek żukowskich możemy zobaczyć na stallach na chórze oraz z przodu nowych ławek.

Już za nami są Misje Święte (22-29.02.2012), podczas których w szczególny sposób duchowo przygotowywaliśmy się nie tylko do zbliżających się Świąt Wielkanocnych, ale i do pełnego świętowania naszego wielkiego jubileuszu.
Jubileuszowe Misje Święte
Przez blisko tydzień Misji Parafialnych prowadzili nas przez zakamarki naszych serc trzej Kapucyni. Ojciec Stanisław odsłaniał przed nami głębię Bożego Słowa, które jest wciąż tak bliskie człowiekowi. Natomiast ojciec Zdzisław przypominał nam prawdy wiary, o których w natłoku codziennych zajęć zapominamy. Najmłodszy zakonnik, ojciec Andrzej ukazywał – na przykładzie życia św. ojca Pio – dzieciom i młodzieży gimnazjum piękno życia z Chrystusem. Bez wątpienia były to niezwykłe chwile w życiu duchowym naszej parafii.
Ks. Proboszcz: “Pragnę bardzo serdecznie podziękować za udział w misjach św. Jestem przekonany, że był to czas szczególnej działalności Ducha św. Niech owoce tych świętych ćwiczeń będą jak najliczniejsze. Staropolskie Bóg zapłać wszystkim za pomoc w organizacji misji dla dzieci. Dziękuję katechetom, nauczycielom i dyrekcjom poszczególnych szkół.”

„Żyj na całego” – konkurs fotograficzno-multimedialny dla dzieci i młodzieży

Ogłaszamy konkurs fotograficzno-multimedialny dla dzieci szkół podstawowych i młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych – „800 lat w obiektywie”.

Celem konkursu jest ukazanie dzieciom i młodzieży piękna przyrody, architektury, ale przede wszystkim wyjątkowości zabytków sakralnych – kapliczek, krzyży, figur, kościołów znajdujących się na terenie gminy Żukowo.
Więcej szczegółów: kliknij tu.

Bardzo pouczające jest sięgnięcie do źródeł samej nazwy „jubileusz”, pochodzącej od hebrajskiego słowa jobel. Oznaczało ono barana, a także róg tego zwierzęcia używany jako instrument sygnalizacyjny. Dla oznajmienia początku jubileuszu to właśnie dźwięk rogu rozlewał się stopniowo po całym kraju Izraela, od synagogi do synagogi, coraz szerszymi kręgami, pokrywając wszystkie ziemie zamieszkałe przez pokolenia hebrajskie. Odwołanie się do tej tradycji mogliśmy zobaczyć w noc uroczystego rozpoczęcia Roku Jubileuszowego 2000 w czasie otwarcia rzymskich drzwi jubileuszowych przez Jana Pawła II. W tym właśnie momencie zabrzmiał dźwięk rogów, tym razem rozchodzący się już nie tylko siłą praw akustyki, jak dwadzieścia kilka wieków temu, ale za pomocą techniki telewizyjnych transmisji. To też miało nam pomóc w zrozumieniu jedności czasu zbawienia, przypomnieniu sobie starodawnych biblijnych scen, kiedy to dźwięk rogu obwieszczał początek niezwykłego czasu, czasu jubileuszu. Natomiast dźwięk wspaniałych kolęd w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i Orkiestry Kameralnej Hanseatica ogłosi rozpoczęcie w Żukowie świętowania Jubileuszu 800 – lecia sprowadzenia Sióstr norbertanek.

tekst pochodzi z biuletynu parafialnego na Niedzielę Chrztu Pańskiego (08.01.2012) – aby przejść, kliknij tu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rok szczególnego jubileuszu – 800-lecia przybycia sióstr norbertanek – będzie obfitował w piękne wydarzenia. Pierwszym mocnym akcentem jubileuszu będzie prawdziwa uczta dla ducha – do naszego kościoła zawita Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis z koncertem p.t. “CICHA NOC – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową w opracowaniu Macieja Małeckiego”. Koncert odbędzie się dnia 15.01.2012 (niedziela) o godzinie 16:00.

Istniejący od ponad 30 lat Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis działający pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jana Łukaszewskiego należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Więcej informacji znajduje się w załączonej nocie o Artystach oraz na stronie Chóru (www.polskichorkameralny.pl).

Program Koncertu oraz nota o Artystach (kliknij)

Recenzja (Dziennik Bałtycki) ostatniego koncertu kolęd (27-12-2011, Gdańsk) w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis (kliknij)

Wstęp wolny – zapraszamy!

(wykorzystane grafiki i teksty pochodzą ze strony Chóru lub należą do Parafii WNMP)

Dnia 28.10.2011 podczas sesji Rady Miasta Żukowa zostało zaprezentowane i oficjalnie zatwierdzone logo obchodów jubileuszu 800-lecia Żukowa.
Jak napisano na stronie www.zukowo.pl: “Brand ten będzie w przyszłym roku królował na ulicach Żukowa, w materiałach informacyjnych, gadżetach i na plakatach. Ideą przyświecającą powstawaniu logo było połączenie współczesności i 800-letniej historii. O genezie logo i jego zastosowaniach opowiadali autorzy projektu: Małgorzata Urbańska i Marek Weiland z pracowni Garden of Signs Identyfikacja Wizualna. Niezwykły jubileusz, jaki będziemy mieli okazję przeżywać – świętować będziemy zarówno w uroczystościach sakralnych jak i świeckich. W projekt obchodów zaangażowany jest proboszcz kościoła WNMP, Ireneusz Bradtke, który opowiadał podczas Sesji RM historię klasztoru Norbertanek, a także uświadamiał radnym i wszystkim zebranym, jak ważny jubileusz ich czeka w przyszłym roku.
W czerwcu (2-9) wypadną centralne obchody rocznicy. Burmistrz Jerzy Żurawicz dodał, że zaraz po ukonstytuowaniu Rządu RP zgłosi do premiera wniosek o patronat władz nad obchodami Jubileuszu.”

Okiem pana Józefa Belgraua, dyrektora gimnazjum w Żukowie oraz zapalonego historyka, będziemy poznawać (na łamach „Biuletynu” oraz naszej strony) norbertańskie dzieje Żukowa. Od dnia 02.10.2011 ukazują się kolejne odcinki, dzięki którym możemy dużo dowiedzieć się o historii klasztoru i parafii.
Aby przejść do działu “Piórem historyka” wystarczy kliknąć tu.

21.08.2011: “Rok przed jubileuszem” – Taki właśnie napis widniał na odpustowym torcie, dlatego już dziś rozpoczynamy przygotowania do tego niecodziennego wydarzenia.
Co drugą niedzielę miesiąca pani Dominika Kostrzewa będzie odsłaniać przed nami tajemnice kościoła ponorbertańskiego.
Kolejne odcinki opowieści p. Dominiki są publikowane w biuletynach parafialnych – poczynając od dnia 21.08.2011. Aby przejść do Archiwum Biuletynów Parafialnych wystarczy kliknąć tu.

04.07.2011: Porozumienie w sprawie współpracy przy organizacji obchodów 800-lecia miasta

W poniedziałek 04. lipca, w ponorbertańskim refektarzu starosta kartuski Janina Kwiecień, burmistrz Żukowa Jerzy Żurawicz oraz ks. Proboszcz podpisali porozumienie w sprawie współpracy przy organizacji obchodów 800-lecia miasta.
Przypadające w przyszłym roku obchody 800-lecia Żukowa, związane z przybyciem norbertanek miasto zorganizuje razem z powiatem kartuskim oraz naszą parafią. Coraz bardziej – także jako wspólnota parafialna – wchodzimy we wspaniały czas świętowania naszej żukowskiej historii, która rozpoczęła się w miejscu, w którym na codzień modlimy się, oddając dobremu Bogu naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Czas świętowania to nie tylko modlitwa, ale także wiele wydarzeń, w trakcie których będziemy coraz lepiej poznawać naszą wspólną przeszłość. Już teraz zachęcamy do aktywnego włączenia się w te obchody – iście po benedyktyńsku – i modlitwą, i pracą.
Żukowski klasztor przez wieki wywierał ogromny wpływ na duchowe, gospodarcze, kulturowe i oświatowe życie Pomorza. Obchody jubileuszu 800-lecia Żukowa są szansą na przywrócenie historycznego znaczenie tego miejsca dla całego regionu, a dziedzictwo kulturowe norbertanek powinno mieć wpływ na wszechstronny rozwój Kaszub.
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 roku w Żukowie odbywać się będzie szereg imprez o charakterze religijnym, kulturalnym, sportowym, społecznym i gospodarczym. Sygnatariusze dokumentu objęli swoim patronatem zarówno przygotowania do tych wydarzeń, jak i same imprezy, których celem będzie zaprezentowanie naszych osiągnięć i promocja Żukowa.
Obok: Logo z okazji jubileuszu. Aby zobaczyć zdjęcia z podpisania porozumienia – kliknij tu.

Mamy przewodnika, który nigdy się nie męczy
Portal zukowo.pl informuje, że w Punkcie Informacji Turystycznej działającym przy naszym kościele jest już dostępny elektroniczny przewodnik MP4. Niedawno odbyła się prezentacja przewodnika i jego testowanie przez grupę ochotników. W foto-relacji, którą znajdziemy na stronie zukowo.pl możemy obejrzeć, jak to testowanie się odbywało.
Na szczęście potwierdzono, że przewodnik MP4 został pozytywnie sprawdzony i działa jak należy. Historia Żukowa, geneza haftu kaszubskiego, dzieje klasztoru ponorbertańskiego, kościoła, cmentarza – wszystkiego można dowiedzieć się z trwającego około pół godziny nagrania w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. “Żukowo idzie do przodu” – cieszył się, obecny przy prezentacji przewodnika, radny Zbigniew Treder.

Zapraszamy do Punktu Informacji Turystycznej turystów, mieszkańców, wszystkich tych, których interesuje Żukowo.

(tekst: przy wykorzystaniu www.zukowo.pl; foto: www.zukowo.pl)
Zapraszamy do Żukowa!!!

W nasz jubileusz pięknie wpisuje się Festiwal “Żukowskie Lato Muzyczne”.
Pragnę poinformować, że we wszystkie niedziele lipca dzięki współpracy parafii i Gminnego Ośrodka Kultury w Żukowie na placu przed kościołem o godz. 16.30 odbywać się będą występy w ramach Żukowskiego Lata Muzycznego. I tak, w przyszłą niedzielę 4 lipca będziemy mogli posłuchać koncert
musicalowy, 11 lipca – Gala Operetkowa, 18 lipca – Koncert Muzyki Filmowej i 25 lipca – Koncert finałowy w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Serdecznie zapraszam.

Już 3 miesiące od opisanego poniżej wystąpienia księdza Proboszcza Ireneusza Bradtke na marcowej Sesji Rady Miasta Żukowa (a dokładnie 05.06.2010) zostały zrealizowane 2 pierwsze kroki na drodze realizacji nakreślonego wówczas planu.
1. W zespole ponorbertańskim, na terenie naszej parafii uruchomiony został punkt informacji turystycznej w Żukowie. Punkt czynny jest w godzinach: 9.00 – 17.00, codziennie przez cały okres wakacji (lipiec, sierpień), a poza sezonem – w weekendy. W punkcie IT można nabyć materiały informacyjne na temat Gminy Żukowo i okolic, a także poznać historię miasta, klasztoru i genezę powstawania haftu kaszubskiego.
2. Punkt wystartował razem z biegiem norbertańskim – tzw. Żukowską Milą św. Norberta. Impreza, która prawdopodobnie wejdzie do kalendarza corocznych imprez żukowskich, ma na celu promocję zdrowego trybu życia, a także miasta Żukowo. Nazwa: “Mila św. Norberta” nawiązuje do Sióstr Norbertanek, których obiekty poklasztorne nazywane są sakralną perełką Pomorza, oraz ich patrona – św. Norberta z Xanten.
tekst za: www.zukowo.pl, więcej informacji – kliknij tu.

„Klasztor Ponorbertański to nie tylko dziedzictwo Kościoła. To NASZE dziedzictwo”

“Dziękuję władzom Żukowa za zrozumienie wagi tego tematu. Dziękuje za odnowienie Kościoła Świętego Jana. Dziękuję za wszystko, bo zawsze spotykam się zaangażowaniem i chęcią pomocy” – powiedział ksiądz Ireneusz Bradtke na marcowej Sesji Rady Miasta. „Żukowo jest perłą, którą powinni zauważyć nie tylko znawcy architektury czy historii – ale również turyści, zwykli ludzie, a przede wszystkim – my sami. To od nas zależy, czy w 2012 będziemy mieszkać w uroczym, historycznym miasteczku położonym nad malowniczą rzeką Radunią, z odrestaurowanymi zabytkami, z deptakiem prowadzącym zabytkową ulica Klasztorną. Żukowo trzeba zaznaczyć na mapie Kaszub, aby stało się celem podróży zwiedzających z Polski i zagranicy”. – Takie i inne plany przedstawił ksiądz radnym, przewodniczącemu i burmistrzowi Gminy Żukowo. Ksiądz wspomniał, że ważne jest otwarcie profesjonalnego punktu informacyjnego, w którym turysta będzie mógł zasięgnąć informacji o miasteczku, wypić kawę, czy zakupić pamiątki.
W odpowiedzi na słowa księdza, burmistrz wspomniał o zadaniu doprowadzeniu kościoła Najświętszej Marii Panny do stanu, na jaki ten piękny zabytek zasługuje. Na zakończenie przemówienia wręczył księdzu w prezencie obraz Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub.
(tekst i zdjęcie: www.zukowo.pl)

Informacje dla Turystów

Punkt Informacji Turystycznej

Na terenie naszej parafii, w zabudowaniach należących do zespołu ponorbertańskiego, dnia 05.06.2010 został uruchomiony Punkt Informacji Turystycznej w Żukowie.
Punkt czynny jest niemal codziennie (poza poniedziałkami) przez cały okres wakacji (lipiec, sierpień), a poza sezonem – w weekendy.

Godziny otwarcia punktu podczas wakacji:
Poniedziałek – punkt nieczynny
Wtorek 10.00 – 18.00
Środa 10.00 – 18.00
Czwartek 10.00 – 18.00
Piątek 10.00 – 18.00
Sobota 10.00 – 18.00
Niedziela 10.00 – 18.00

W punkcie IT można uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych gminy Żukowo i okolic, nabyć materiały promocyjne, mapy, foldery, a także pamiątki w postaci haftu kaszubskiego i wyrobów z drewna. Dodatkowo istnieje możliwość wypożyczenia przez turystów indywidualnych urządzeń mp4, na których nagrano informacje ułatwiające zwiedzanie i prezentujące najważniejsze zabytki całego kompleksu ponorbertańskiego. Koszt wypożyczenia urządzenia wynosi 5,00 zł.

Grupy liczące powyżej 10 osób zainteresowane zwiedzaniem kościoła oraz Muzeum Parafialnego mogą za pośrednictwem Punktu Informacji Turystycznej umówić się z przewodnikiem.

Tel.: 533-266-754
E-mail: it@zukowo.pl

Zwiedzanie kościoła

Komunikat dotyczący zwiedzania naszego kościoła i precjozów zgromadzonych w „Muzeum Parafialnym”:

Informujemy, że osoby lub grupy zainteresowane zwiedzaniem kościoła czy też precjozów w „Muzeum Parafialnym”, proszone są o telefoniczne skontaktowanie się z parafią lub przewodnikami turystycznymi dzień przed planowanym zwiedzaniem pod numerami telefonów:

  • Parafia: (58) 681-82-42
  • p. Genowefa Zasada: (58) 681-74-83 lub 501-105-130
  • p. Tadeusz Buszta: (58) 684-70-63 lub 691-830-886

Prosimy też o kontaktowanie się z funkcjonującym na terenie naszej parafii Punktem Informacji Turystycznej.

Serdecznie zapraszamy do Żukowa!!!

Scroll To Top

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. więcej informacji

Polityka Plików Cookies / Polityka Prywatności

Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

Pliki cookies (tzw. ciasteczka) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a) Dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb
b) Tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości
c) Utrzymania sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła

W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

a) niezbędne pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu
b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
c) wydajnościowe pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu
d) funkcjonalne pliki cookies, umożliwiające zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
e) reklamowe pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

Zamknij