Poznaj śpiew i duchowość monastyczną Sióstr Norbertanek

Gdybyśmy mogli przenieść się w czasie i znaleźć się w naszym kościele kilkaset lat temu, usłyszelibyśmy śpiew modlących się Sióstr Norbertanek, które przez wieki, siedem razy w ciągu doby siadały w stallach na chórze i śpiewały po łacinie psalmy, kantyki i hymny przypisane na określone godziny kanoniczne, sprawując w ten sposób officium divinum – służbę Bożą czyli liturgię godzin, sięgającą czasów starożytnych wspólną modlitwę kościoła. Przez stulecia nieustannej modlitwy w drewnianych podłogach stalli powstały zagłębienia w miejscach, gdzie siostry stały. Ten wzruszający ślad ich gorliwej modlitwy jest jednym z wielu, jaki po nich pozostał. Całe przepiękne i unikatowe wyposażenie kościoła, które dzięki staraniom kolejnych księżny proboszczów nabiera blasku, jest spuścizną po norbertankach, wyrazem ich troski o piękno domu Bożego. Jednakże żadne wysiłki konserwatorskie nie wskrzeszą ducha modlitwy sióstr, nie ożywią milczących od niemal dwustu lat stalli. Aby przestrzeń naszego pięknego kościoła na powrót wypełnił śpiew sióstr norbertanek musi znaleźć się grupa osób, która podejmie trud poznania tego śpiewu. A nie jest to zadanie łatwe, gdyż powrócić trzeba do chorału gregoriańskiego i łaciny, które przez wieki tworzyły liturgię zachodniego chrześcijaństwa, a współczesnemu człowiekowi są często nieznane. Jednak wysiłek włożony w to szlachetne zajęcie z pewnością zostanie nagrodzony, otworzy bowiem przed podejmującą go osobą skarbnicę duchowych skarbów Kościoła.
Właśnie teraz powstała ku temu niezwykła i niepowtarzalna okazja. Pod kierunkiem Roberta Pożarskiego, jednego z największych w Polsce znawców i wykonawców chorału gregoriańskiego oraz przy udziale Scholea Gregoriana Gedanensis – gdańskiego zespołu od trzech lat wykonującego chorał gregoriański, prowadzone są w naszej parafii warsztaty, których celem jest przygotowanie i zaśpiewanie w dniu 15 sierpnia br. nieszporów i komplety pochodzących z należącego do żukowskiego klasztoru Antyfonarza, przechowywanego obecnie w Diecezjalnej Bibliotece w Pelplinie. Wszystkie panie i dziewczęta obdarzone głosem i słuchem muzycznym gorąco zachęcamy do udziału w tym przedsięwzięciu, które umożliwi poznanie monastycznej duchowości norbertańskiej oraz podstaw śpiewu chorału gregoriańskiego, a przede wszystkim celebrowanie święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w formie przez wieki praktykowanej w żukowskim klasztorze – Niech moja modlitwa jak kadzidło się wznosi przed Tobą (Ps. 141).
Najbliższe spotkanie odbędzie się w sobotę 21 kwietnia w godzinach 10:00 – 13:00. Wszelkich dodatkowych informacji udzieli Ania Olewniczak tel. 607092952 e-mail:ania@choral.gda.pl