Wiadomości z Watykanu: Papież mianował Polaka nuncjuszem apostolskim w Panamie!

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez KAI oraz www.deon.pl, Ojciec Święty mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Liberii, Gambii i Sierra Leone, abp Mirosława Adamczyka swoim przedstawicielem w Panamie. W tym charakterze będzie on witał papieża podczas 34. tych Światowych Dni Młodzieży w dniach 22−27 stycznia 2019 r.
Jest to dla nas szczególna radość, ponieważ Ks. Arcybiskup od wielu lat jest związany z naszą żukowską parafią w której wielokrotnie posługiwał będąc na urlopie u swoich rodziców. Ks. Mirosław Adamczyk, choć urodził się w Gdańsku, ma kaszubskie korzenie, a jego rodzice oraz brat do dziś mieszkają w Pępowie.
Arcybiskup Mirosław Adamczyk urodził się 16 lipca 1962 w Gdańsku. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1987 z rąk abp Tadeusza Gocłowskiego. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej w parafii św. Ignacego w Gdańsku – Starych Szkotach został skierowany na studia na Papieskiej Akademii Kościelnej. Po ich ukończeniu 1 lipca 1993 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pełniąc posługę w nuncjaturach na Madagaskarze, w Indiach, na Węgrzech, w Belgii, Republice Południowej Afryki i w Wenezueli. Po powrocie do Watykanu pracował m.in. w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej. 22 lutego 2013 roku Benedykt XVI wyniósł go do godności arcybiskupiej oraz mianował go nuncjuszem apostolskim w Liberii. 8 czerwca tego roku Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Gambii, a 21 września 2013 w Sierra Leone. Abp Adamczyk przyjął sakrę biskupią 27 kwietnia 2013 roku w katedrze oliwskiej z rąk kard. Kazimierza Nycza. Oprócz polskiego zna języki: włoski, angielski, francuski i hiszpański.

Życzymy ks. Arcybiskupowi wielu Bożych łask na drodze biskupiej posługi i zapewniamy o modlitwie!