Boże Ciało – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

399px-mhs_chrystus_eucharystyczny_xvii_wpChoć świadomość niezwykłego cudu przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa istniała od początku chrześcijaństwa, trzeba było czekać aż dziesięć stuleci na zewnętrzne przejawy jego kultu

Uroczystość, która wyrosła na podłożu adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w., przeżywana jest obecnie w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege.

W 1252 r. legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię natomiast papież Urban IV bullą “Transiturus” z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako “zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu”.

Śmierć Urbana IV przeszkodziła ogłoszeniu bulli. Dokonał tego papież Jan XXII (w 1334 r.), natomiast papież Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie tam, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone.

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim – synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

(tekst: www.stacja7.pl)

W Żukowie Uroczystość Bożego Ciała procesja rozpocznie się Mszą św. o godz. 10.30 w kościele Miłosierdzia Bożego i przejdzie ulicami Żukowa do naszego kościoła. W naszym kościele w Boże Ciało Msze św. o godz. 7.00, 8.30, 10.00, po zakończeniu procesji i o godz. 18.00 i 20.00. Bardzo proszę osoby od lat zaangażowane w organizacje procesji o pomoc. Proszę również o przyozdobienie trasy procesji. Niech w oknach naszych domów pojawią się oznaki religijne.
Wszystkie dzieci, które w tym roku przystąpiły do pierwszej Komunii świętej idą w procesji w strojach komunijnych.