Wizytacja kanoniczna – już za tydzień!

Za tydzień, w dniach 20 i 21 maja będzie miała miejsce w naszej Parafii, wizytacja kanoniczna. Czym jest wizytacja kanoniczna i czego po niej się spodziewamy?
Wizytacja biskupia w diecezji jest czynnością apostolską. Ukazuje ona, że Biskup jest fundamentem i znakiem jedności Kościoła diecezjalnego. Wizytacja stanowi także okazję do pogłębienia kontaktów z duszpasterzami i wiernymi oraz różnymi wspólnotami modlitewnymi i apostolskimi, działającymi w parafii. Kanoniczna wizytacja pasterska odbywa się w każdej parafii co 5 lat. Składa się ze wstępnej wizytacji kanonicznej i pasterskiej. Ojciec Święty Jan Paweł II w posynodalnej Adhortacji Apostolskiej „Pastores gregis”, docenił wielką wagą wizyty pasterskiej nazywając ją „autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu Biskupa z wiernymi”. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Papież dodaje, że Biskup „podczas swojej wizyty pasterskiej w parafii, pozostawiwszy zagadnienia o charakterze administracyjnym innym delegatom, powinien w szczególny sposób zatroszczyć się o spotkania osobiste, poczynając od proboszcza i innych kapłanów. To właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. Biskup powinien wówczas nawiązywać bezpośredni kontakt przede wszystkim z osobami najuboższymi, starszymi i chorymi. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój” (Pastores gregis, nr 46”).

PROGRAM WIZYTACJI KANONICZNEJ w parafii Wniebowzięcia N.M.P. w Żukowie
20-21 maja 2017 r.

BpZielinskiWIZYTATOR: Ks. Bp dr Zbigniew Zieliński

Sobota – 20 maja 2017
18. 00 Powitanie liturgiczne Ks. Biskupa Wizytatora.
Msza św. z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania uczniom klas III gimnazjum
Spotkanie z kapłanami Dekanatu Żukowo
Odwiedziny ks. wikariuszy

Niedziela 21 maja 2017

Msze św. z udziałem Ks. Biskupa Wizytatora:
7.00 – przewodniczy ks. Krzysztof Sagan
8.30 – przewodniczy ks. Maciej Rychert
10.00 – przewodniczy Ks. Biskup Zbigniew Zieliński – I Komunia św.
11.30 – przewodniczy ks. Marek Krampa
13.00 – przewodniczy Ks. Biskup Zbigniew Zieliński – sprawozdania grup parafialnych
Ok. 14.30 – obiad w domu parafialnym z przedstawicielami poszczególnych wspólnot parafialnych (sala domu parafialnego).
Ok. 16.15 podpisywanie ksiąg w biurze parafialnym
17.00 Zakończenie wizytacji kanonicznej