Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Arcybiskup namaszcza dłonie neoprezbiteraDla tych, którzy otrzymali łaskę powołania do wyłącznej służby Bogu, jest oczywiste, że można i należy kochać Jezusa sercem niepodzielnym i że można poświęcić Mu całe życie, a nie tylko niektóre gesty, chwile czy działania. Św. Jan Paweł II napisał w adhortacji Vita Consecrata: <Życie konsekrowane jest dzisiaj tak samo jak w przeszłości cenną ozdobą Domu Bożego, czyli Kościoła> (J P II, VC). To, co ludzkim oczom może się wydawać marnotrawstwem, dla człowieka, który w głębi swego serca zachwycił się pięknem i miłością (dobrocią) Chrystusa, jest oczywistą odpowiedzią miłości na Jego miłość, jest radosnym dziękczynieniem za to, że Bóg go powołał do współudziału w Jego Boskiej misji w świecie.
A więc, co to jest życie konsekrowane? Jest to szczególne wejrzenie Boga na człowieka, wejrzenie, które stanowi wybór. Należy podkreślić, że nie jest to indywidualny wybór danej osoby, ale wybór, którego dokonuje sam Bóg, obdarzając niezasłużoną przez człowieka łaską powołania. Powołanie, bowiem jest darem, darem darmo danym osobie konsekrowanej, darem, z którego wynikają konsekwencje, zadania w Kościele. Chrystus mówi: (J 15,16). Powołanie do życia konsekrowanego jest darem niczym nie zasłużonym, jest tajemnicą. Dlaczego ja? Naprawdę nie wiem. Chrystus wybiera, kogo chce, kiedy chce, gdzie chce. Wcale nie musi wybierać najlepszych. Po prostu wybiera tych, których potrzebuje. I tak powołał Piotra Jakuba, Jana, Mateusza, który był celnikiem.. Były to osoby, które miały swoje słabości, granice…, ale Chrystus spojrzał na nich, spojrzał z miłością, potrzebował ich…. A oni zachwycili się Jezusem, zostawili wszystko i poszli za Nim.
(Szensztat.pl)