Bije ostatni dzwon (?)

W tym tygodniu kończą się odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii.
Ks. Proboszcz gorąco dziękuje za wspólną modlitwę, otwartość domów i gościnność. Wyraża też wdzięczność wszystkim, którzy pomagali w kwestii transportu. Szczególnie dziękuje za składane z serca płynące ofiary na projekt i instalację ogrzewania w kościele św. Jana oraz za każdą mądrą sugestię co do organizacji życia naszej parafii.
Przed kolędami do wszystkich Parafian został – wraz z opłatkiem – przekazany “List do Parafian” (aby przeczytać całość kliknij tu), którego treść miała być jednym z tematów kolędowych rozmów. Jednym z efektów tych rozmów jest idea regularnej (2. piątki miesiąca) modlitwy za rodziny naszej parafii. Kolejną troską Ks. Proboszcza wyrażoną w liście jest też przełamanie anonimowości i zaangażowanie jak największej grupy Parafian w życie parafii. Być może zachętą do tego będzie podsumowanie roku 2016 w naszej parafii zawarte w Sprawozdaniu za rok 2016 (aby przeczytać całość kliknij tu).

zegar1Jak wynika z artykułu “Bije ostatni dzwon” felietonisty Gościa Niedzielnego, ks. Tomasza Horaka, troska o rodziny staje się jedną z głównych trosk duszpasterskich nie tylko w naszej parafii, ale całego Kościoła. Ks. Horak pisze: “Kolędowe wizyty u parafian są nieco męczące, ale i potrzebne. W umyśle duszpasterza powstaje impresjonistyczny obraz tej cząstki świata, jaką jest parafia. A można przyjąć, że jest to obraz większego obszaru – może regionu, może Polski, a może i Europy. Napisałem „impresjonistyczny obraz” – tak, bo składa się z dużej ilości barwnych, czasem świetlistych, czasem ciemniejszych plam. I jak to u impresjonistów – owe plamy, plamki, linie układają się w czytelny obraz. Co zobaczyłem? Jaki obraz wykreowały w mojej głowie cztery setki dłuższych lub krótszych wizyt u parafian? Dominantą tego obrazu coraz wyraźniej staje się rodzina. A termin „rodzina” nabiera znaczenia bardzo szerokiego: sakramentalna, cywilno-prawna, na prywatnej umowie, trwała, sezonowa, z dziećmi, z wykluczeniem potomstwa, dobrana (np. wiekowo), dobrana zaskakująco, oparta o dłuższą znajomość, przypadkowa… “, a następnie opisuje i analizuje swoje obserwacje. Aby przeczytać cały artykuł, kliknij tu.