Coś się kończy, coś się zaczyna…

Koniec roku to tradycyjnie czas podsumowań, podziękowań, ale też podejmowania postanowień na nowy rok. Dziękujemy dobremu Bogu za wszystkie łaski otrzymane w roku 2015 i prosimy o dalsze. Szczególną okazją ku temu będzie nabożeństwo dziękczynno-błagalne połączone z Mszą św. dziękczynną na zakończenie roku (31.12, czwartek, we wspomnienie św. Sylwestra, papieża, o godz. 18.00) – wspólnie odśpiewamy uroczyste “Ciebie Boga wysławiamy” i suplikacje.

W nowy rok kalendarzowy wchodzimy trwając już w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, który ogłosił Papież Franciszek. W swoim Orędziu na Światowe Dni Młodzieży, które mają odbyć się już za kilka miesięcy w Krakowie, Papież napisał: “Wam, młodym którzy jesteście bardzo praktyczni, chciałbym zaproponować, abyście przez pierwszych siedem miesięcy 2016 roku, wybierali co miesiąc jeden uczynek miłosierny względem ciała i jeden względem duszy, i realizowali je”. Może to dobry program i postanowienie dla nas wszystkich? Jak pięknie napisał ktoś anonimowy w internecie: “Przed nami 366 nowych okazji do czynienia dobra, do doświadczania miłości, do kochania, do budowania pokoju, do dzielenia się wiarą, do nawrócenia serca, do bycia miłosiernym w geście i słowie. Niech każdy z tych dni, które przed nami będą przepełnione Bożym Miłosierdziem.”

Nowy Rok otwiera Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (tego dnia Msze św. w naszej parafii o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00 i 20.00). Niech Maryja, Matka Miłosierdzia, prowadzi nas przez cały nowy rok, a w dalszym odkrywaniu daru Roku Miłosierdzia niech wspiera nas modlitwa św. Faustyny:

„Aby oczy moje były miłosierne, bym nigdy nie podejrzewała i nie sądziła według zewnętrznych pozorów, ale upatrywała to, co piękne w duszach bliźnich, i przychodziła im z pomocą.
Dopomóż mi, aby słuch mój był miłosierny, bym skłaniała się do potrzeb bliźnich, by uszy moje nie były obojętne na bóle i jęki bliźnich.
Dopomóż mi, Panie, aby język mój był miłosierny, bym nigdy nie mówiła ujemnie o bliźnich, ale dla każdego miała słowo pociechy i przebaczenia.
Dopomóż mi, Panie, aby ręce moje były miłosierne i pełne dobrych uczynków, bym tylko umiała czynić dobrze bliźniemu, na siebie przyjmować cięższe, mozolniejsze prace.
Dopomóż mi, aby nogi moje były miłosierne, bym zawsze śpieszyła z pomocą bliźnim, opanowując swoje własne znużenie i zmęczenie. Prawdziwe moje odpocznienie jest w usłużności bliźnim.
Dopomóż mi, Panie, aby serce moje było miłosierne, bym czuła ze wszystkimi cierpieniami bliźnich”.