Poradnik kolędowy

Serwis opoka.org.pl opublikował kilka lat temu temu pewien specyficzny poradnik… Warto do niego wrócić, bo znów nastał czas kolęd.

Nie każdy czuje się komfortowo, gdy w progu jego mieszkania staje ksiądz z ministrantami… Tym bardziej warto – może tym razem lepiej niż rok temu – przygotować się do tej wizyty i, jak pisze autor tekstu: “ku chwale Bożej i pożytkowi wiernych ułatwić sobie przeżycie tych 300 sekund raz do roku, tak aby nie był to czas stracony“.

Ks. Matuszny w swoim tekście pisze: “Kolęda przynajmniej dla mnie, należy do jednych z najbardziej trudnych zadań, które jakkolwiek by się ich nie wykonało, zawsze będzie źle. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na to, że jest to zadanie, które dochodzi dodatkowo na jeden miesiąc w roku do codziennych zajęć, które i tak w przypadku niektórych duchownych pochłaniają resztki czasu. Stąd dylemat, pofolgować sobie jedenaście miesięcy w roku, by przez ten jeden funkcjonować normalnie, czy żyć “na sygnale” przez całe swoje kapłaństwo, ze świadomością, że jeden miesiąc w roku będzie życiem na granicy “walki o zachowanie podstawowych czynności życiowych”. Ot, jak się nie zrobi, będzie źle.
Po drugie, jest to zadanie tyleż uświęcone zwyczajami sprzed lat, co karkołomne ze względu na bardzo ograniczony czas. W przypadku miejskiej parafii, pięć minut, czyli 300 sekund, to czas, który pozwala rozpocząć i zakończyć kolędę w tzw. przyzwoitym czasie. Poprzez czas mam na myśli datę oraz godzinę rozpoczęcia i zakończenia kolędy.”

Aby przeczytać cały tekst – kliknij tu.

(grafika: dedMazay Fotolia.com/opoka.org.pl)