5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Kościół jest społecznością, wszyscy jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni, tworzymy wspólnotę.

Do wspólnoty Kościoła zostaliśmy włączeni podczas Chrztu Świętego. Staliśmy się w tym momencie dziećmi rodziny Bożej – Kościół jest naszą rodziną, w której wszyscy ludzie wierzący są braćmi i siostrami. W rodzinie, w której przyszliście na świat, na pewno dbacie o dom i atmosferę w nim panującą. Wy, wasi rodzice i rodzeństwo troszczycie się o porządek w nim, pomagacie sobie nawzajem. Tak powinno być. Chodzi o to, by każdy czuł się bezpiecznie i dobrze. Wtedy jesteśmy szczęśliwi.

Podobnie powinno być w rodzinie Bożej, czyli w Kościele. O obowiązku dbania o nią przypomina nam piąte przykazanie kościelne. Wszyscy musimy troszczyć się o potrzeby wspólnoty kościelnej – duchowe i materialne. Jako ludzie wierzący nie możemy powiedzieć, że nas to nie obchodzi. Każdy powinien dbać o wspólnotę Kościoła tak jak może i potrafi. Zwłaszcza tę wspólnotę najbliższą, czyli parafię.

Nasi bracia i siostry w wierze potrzebują nieraz pomocy, tak jak to bywa w rodzinie. Trzeba pomóc koledze, który ma kłopoty z nauką, posiedzieć przy chorym czy zrobić mu zakupy, porozmawiać z kimś samotnym. Są ludzie, którzy potrzebują wsparcia materialnego. By im pomóc, możemy wziąć udział w jakiejś akcji charytatywnej, czy samemu zorganizować zbiórkę pieniędzy lub potrzebnych rzeczy. Można także w czyjejś intencji ofiarować swoje cierpienie czy modlitwę.

Wspólnota parafialna ma swój dom. Jest nim budynek kościoła, w którym wierni spotykają się przynajmniej raz w tygodniu na mszy. I tak jak o dom rodzinny, wierni powinni także dbać o świątynię. Mogą to robić w różny sposób. W niektórych parafiach sami sprzątają kościół, przynoszą z domu kwiaty, wykonują drobne naprawy. W czasie mszy zbierane są na tacę pieniądze, by można było zapłacić za prąd czy ogrzewanie, kupić niezbędne rzeczy, przeprowadzić remont.

(tekst pochodzi z Biuletynu Parafialnego z dn. 09.06.2013)