Po co nam Rok Wiary?

(tekst: Dariusz Kowalczyk SJ, za www.deon.pl)

Mówimy: “wierzę” albo “nie wierzę”. Ale co właściwie mamy na myśli, kiedy wypowiadamy słowo “wiara”? Na rzeczywistość wiary możemy spojrzeć w trzech perspektywach: w co wierzę? Jak wierzę? Komu wierzę?

Pytanie: “W co wierzę?”, dotyczy treści wiary, czyli tego, co nazywamy prawdami wiary. I tak na przykład wierzymy, że Jezus z Nazaretu to Bóg wcielony, albo że w Eucharystii Chrystus jest rzeczywiście obecny, choć w sposób ukryty. Do treści wiary możemy także zaliczyć przykazania Boże i kościelne. Przyjmujemy je z wiarą, że pomagają nam rozpoznać wolę Boga w naszym życiu, w konkretnych wyborach.

Pytanie: “Jak wierzę?”, dotyczy formy wiary, czyli konkretnych praktyk, jakie podejmuje osoba wierząca. Jedną z takich podstawowych praktyk jest uczestnictwo we Mszy w niedziele i święta.

Trzecie pytanie (najważniejsze!): “Komu wierzę?” przypomina nam, że ostatecznie istotą wiary nie są dogmaty, przykazania, obrzędy liturgiczne, ale Bóg w Trójcy Jedyny i nasza z Nim relacja. Dlatego Jan Paweł II kreśląc w liście apostolskim “Novo millennio ineunte” program duszpasterski dla Kościoła na XXI wiek podkreślił: “Nie, nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona na napełnia: Ja jestem z wami!”.

Ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary jest dla nas wezwaniem, byśmy osobiście i wspólnotowo odnowili wiarę we wszystkich jej wymiarach. Czy jednak taka odnowa nie powinna dokonywać się na co dzień? Po co nam ogłaszanie jakiegoś Roku?

(czytaj dalej – kliknij)