Jak czytać logo Roku Wiary

Na stronie Diecezji Włocławskiej znalazła się grafika bardzo wyraźnie pokazująca, jak czytać logo Roku Wiary poprzez jego poszczególne elementy.

Łódź Piotrowa – czyli Kościół ustanowiony przez samego Chrystusa – unosi się odważnie na falach czasów. Trudno wyobrazić sobie bycie wierzącym poza Kościołem. Wiara czyni z nas jedno z Chrystusem w Jego mistycznym Ciele – Kościele.
W centrum łodzi znajduje się maszt – krzyż. Jezus Chrystus, który umarł i zmartwychwstał, musi być w centrum Kościoła, Jego wszelkich działań i zamierzeń. To podstawowy warunek tego, aby łódź płynęła we właściwym kierunku.
Chrystogram IHS, pochodzący z greki skrót imienia Jezus, od wieków jest symbolem Jezusa Chrystusa. Napis ten wraz z krzyżem miał ujrzeć cesarz Konstantyn Wielki w czasie wizji przed bitwą z Maksencjuszem w 312 r. przy moście mulwijskim. Z czasem pojawiły się także łacińskie interpretacje skrótu IHS, między innymi: Iesus Hominum Salvator – Jezus Zbawca Ludzi oraz In hoc signo (vinces) – w tym znaku zwycięstwo. Jezus już zwyciężył szatana, grzech i śmierć. W Nim – i tylko w Nim – jest także nasze zwycięstwo.
Okrągły żagiel to Hostia – w której wciąż żyjący Pan ożywia swój Kościół. Pamiętając Jego obietnicę “Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (…) Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.” (J 6,54.56) przyjmujemy Go jak najczęściej, aby nasze życie wiary było dynamiczne i prawdziwe, aby nie groziła mu “flauta” jak na bezwietrznym morzu…

Niech Pan Bóg będzie uwielbiony w Kościele, który jest Jego mistycznym Ciałem i w którym każdy z nas może powiedzieć za świętym Pawłem “w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy…”! (por. Dz 17,28)