Wołanie o wiarę

Rozpoczęcie Roku Wiary zbiega się z pełnym wdzięczności upamiętnieniem w całym Kościele powszechnym dwóch wielkich wydarzeń, które ukształtowały oblicze Kościoła naszych dni: pięćdziesiątą rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II, który zwołał błogosławiony Jan XXIII (11 października 1962 r.), i dwudziestą rocznicą ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, ofiarowanego Kościołowi przez błogosławionego Jana Pawła II (11 października 1992 r.).
ROK WIARY MA SIĘ PRZYCZYNIĆ DO TEGO, BY WSZYSCY WIERNI LEPIEJ ZROZUMIELI, ŻE FUNDAMENTEM WIARY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ JEST SPOTKANIE ZE ZMARTWYCHWSTAŁYM JEZUSEM CHRYSTUSEM.
O wiarę należy dbać na co dzień, a nie tylko przy szczególnych okazjach. Ale jest też prawdą, że potrzebujemy rocznic, świąt, by przypomnieć sobie i ożywić to, o czym powinniśmy pamiętać każdego dnia. Natura ludzka taka po prostu już jest.

KTO JEST ADRESATEM ROKU WIARY”?
Każdy z nas i wszyscy. Powiedziałbym za sugestią listu papieskiego, że nie możemy się tylko ograniczać do wspólnoty Kościoła, a więc wspólnoty ludzi już ochrzczonych, aktualnie zaangażowanych w życie Kościoła, czy też tylko ochrzczonych. Adresatem jest każdy z nas. Każdy, kto jest człowiekiem dobrej woli i chce rozpoznawać obiektywną prawdę, którą Bóg nam objawia. A to, że nie jest łatwo do tej prawdy dojść, to już jest znowu kolejne nasze zadanie jako ludzi wierzących w Kościele, żeby wypraszać potrzebną łaskę uwierzenia czyli spotkania z Jezusem. Jeśli ktoś Go spotka, doświadczy również przez naszą obecność i nasze życie, to wtedy będzie mógł odpowiedzieć osobistym już wyborem i decyzją.
Papież Benedykt XVI w liście apostolskim na Rok Wiary pt. Porta fidei stwierdza, że każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, a także zastanowić się nad samym aktem wiary.

CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?
Pogłębienie świadomości wiary. Chodzi o to, by chrześcijanin wiedział co to znaczy, że jest człowiekiem wierzącym i co z tego wynika. Aby rozumiał, jakie zadania wynikają dla niego z zasad zawartych w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który ukazuje konkretny porządek wiary, mówi o jej wyznawaniu, adaptacji do życia, o sensie celebracji liturgicznych, wreszcie o modlitwie.

W czwartek 11 października Papież Benedykt XVI w pięćdziesiątą rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz w dwudziestą rocznicę opublikowania Katechizmu Kościoła Katolickiego zainauguruje Rok Wiary. Wyznaczając ten temat, papież pragnie zachęcić każdego z nas nie tylko do refleksji nad swoja wiarą ale również do obudzenia w nas pragnienia większej troski o nią.