Ty tylko mnie poprowadź – o kierownictwie duchowym słów kilka

Tak jak zawodu uczymy się od mistrza, tak i drogę duchową musi nam pokazać ktoś mądrzejszy od nas – inaczej się pogubimy.

Kierownictwo duchowe, nazywane ojcostwem duchowym, jest to indywidualne prowadzenie chrześcijanina po drogach Bożych, uczenie go słuchania natchnień Ducha Świętego i odpowiadania na nie, a ponadto specjalna pomoc w praktykowaniu cnót odpowiednio do stanu życia i aktualnej sytuacji.
Nie polega ono jednak na wyręczaniu kierowanego w osobistym wysiłku duchowego rozwoju i podejmowaniu decyzji. Przeciwnie – posługa ta zakłada zaangażowanie osoby kierowanej we współpracę z łaską. Nieprzypadkowo bowiem św. Jan od Krzyża wzrost duchowy porównuje do wchodzenia na Górę Karmel. Przewodnik w górskiej wędrówce nie niesie turysty, ale zmusza go do kroczenia dzieląc z nim trudy wspinaczki, pokazuje mu drogę, ostrzega przed niebezpieczeństwami, zwraca uwagę na odsłaniające się piękno i sekrety gór, jak również w chwilach wyczerpania dodaje otuchy.
Podobnie jest w kierownictwie duchowym, w którym kierownik i kierowany razem odkrywają działanie Ducha w ich duszach, kontemplują je i uwielbiają Boga. Ojciec duchowny pełni funkcję jakby lustra, w którym kierowany może lepiej siebie poznać i dostrzec w sobie „obraz i podobieństwo” Boże. Ponadto towarzyszenie duchowe istotowo różni się od tego, co dokonuje się w spowiedzi, choć często jest z nią związane. O ile w spowiedzi chodzi o walkę ze złem i grzechem, to przedmiotem kierownictwa duchowego jest przede wszystkim wierne odpowiadanie łasce. w celu rozwijania i utwierdzania dobra. Ojcostwo duchowe zakłada więc w sposób konieczny stan łaski uświęcającej, odzyskiwany i pomnażany w sakramencie pokuty, który należy do podstawowych obowiązków chrześcijanina.

Artykuł pochodzi z naszego Biuletynu Parafialnego na XVI Niedzielę Zwykłą (22.07.2012) – aby przejść – klikij tu.