800 – lecie Żukowa okiem historyka (recenzja książki)

W minionym tygodniu ukazała się książka „Norbertańskie dzieje Żukowa”. Autorem pozycji jest p. Józef Belgrau, który na co dzień jest dyrektorem żukowskiego gimnazjum oraz aktywnym działaczem na niwie lokalnej. Książka została opublikowana z inicjatywy ks. Ireneusza Bradtke, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i opiekuna ponorbertańskiego dziedzictwa. Przez przeszło 150 stron czytelnik jest prowadzony przez autora, który z zawodu jest historykiem, po ciekawych ścieżkach dziejów klasztoru w Żukowie. Dowiadujemy się z książki o niełatwych początkach zakonnic na kaszubskiej ziemi, dynamicznym rozwoju konwentu, o jego edukacyjnym i gospodarczym wpływie na okoliczną ludność, ale także niespodziewanej kasacie na początku XIX wieku i jej konsekwencjach w późniejszym czasie. Publikacja została ubogacona pięknymi zdjęciami wnętrza średniowiecznej świątyni oraz regułą, według której żyły siostry norbertanki.
W roku 800-lecia sprowadzenia z polecenia wrocławskiego opata Alarda ze Strzelna do Żukowa norbertanek warto zapoznać się z historią sióstr i kościoła, który należy perełek architektonicznych Kaszub i z którego przez wieki promieniowała twórcza energia modlitwy i pracy.
Książkę można nabyć w parafii w Żukowie.

ks. Adam Jeszka