W morzu reformacji

Reformacja luterańska przeniknęła w pierwszej połowie XVI wieku całe Pomorze. W trudnej sytuacji znalazł się także konwent żukowskich norbertanek. Z jednej strony herezji ulegali norbertanie, przybywający z wrocławskiego opactwa, mający sprawować duchową, doktrynalną i ekonomiczną opiekę nad siostrami. Z drugiej strony Kościół pomorski, a szczególnie gdański, w coraz większym stopniu sympatyzował z luteranizmem. W 1520 roku w Żukowie prepozytem został Wawrzyniec, szybko jednak wyjechał do Wrocławia. Gdy siostry po dłuższym czasie domagały jego powrotu, opat Walenty odpowiedział, że prepozyt z powodu zbytniego zachwiania poglądów nie może wrócić. Opat obiecał przysłać innego zakonnika, siostry nikogo jednak się nie doczekały. Prawdopodobnie inni norbertanie także ulegli herezji. Od roku 1524 gdańscy luteranie otwarcie napadali na okoliczne klasztory rabując skarby kościelne, niszcząc dzieła sztuki i wnętrza kościołów. Norbertanki uprzedzone o takim napadzie zorganizowały samoobronę chłopską, która dotkliwie pogromiła heretyków. Ciągle jednak nie mogły się doczekać tak potrzebnego w tych trudnych czasach prepozyta. W latach 30-tych było ich co najmniej pięciu. Wszyscy jednak szybko ulegali herezji i uciekali z klasztoru. Od 1540 roku zmiany na stanowisku prepozyta następowały rzadziej, pozostali zakonnicy z wolna wracali do swych obowiązków. Reformacja zaczęła tracić na świeżości i atrakcyjności, a w Trydencie rozpoczynał prace święty sobór powszechny inicjujący reformę Kościoła.
W Żukowie, w przeciwieństwie do norbertanów, postawa sióstr cały czas była zdecydowanie przeciwna herezji. Ani jedna z mniszek nie wyłamała się w tym czasie z reguły zakonnej, a kierownictwo konwentu norbertanek stanęło na wysokości zadania, umiało bronić praw klasztoru i ducha zakonu. Jednak po roku 1550 nastąpiła następna fala reformacji. Nowy król Zygmunt August przyjaźniej traktował protestantów, a w 1557 roku wydał dla nich przywilej religijny, który de facto uczynił Gdańsk na następne wieki miastem protestanckim. Król w zamian dostał pożyczkę na moskiewskie wojny z Iwanem Groźnym. Jako zastaw tych 100 tys. talarów posłużyły pomorskie klasztory. Norbertanki protestowały, jednak bezskutecznie. Gdy minął termin niezrealizowanej spłaty żukowskie dobra klasztorne przejęli protestanccy zarządcy z Gdańska. Ci wyznawcy luteranizmu otwarcie działali na szkodę klasztoru. Majątek trwonili, a poddanych klasztoru nakłaniali do herezji, skutkiem czego tak w Żukowie, jak i w okolicy wielu odeszło od Kościoła stając się luteranami. W tym czasie z terenu żukowskiej parafii protestanci bezkarnie usuwali średniowieczne figury, jak Boże Męki i inne, które przy drogach i na gruntach klasztornych się znajdowały. Większość z nich uległa całkowitemu zniszczeniu. Po śmierci króla w 1572 roku Gdańszczanie zażądali zwrotu pożyczki grożąc definitywnym przejęciem dóbr klasztornych. Zakony zwróciły się o pomoc do rycerstwa pomorskiego, dzięki czemu sprawa wylądowała na obradach Sejmu Polskiego. W efekcie parlament potępił agresywne poczynania Gdańszczan, a dług przejął na siebie.