Trudny czas reformacji

W XV wieku przez Europę Środkową przetoczył się ruch husycki. O jego destrukcyjnej sile przekonał się w 1433 roku także klasztor żukowski. Działalność Jana Husa stała się podwaliną do reformacyjnego wystąpienia Marcina Lutra w 1517 roku. Reformacja była reakcją na negatywne zjawiska w Kościele Zachodnim.
Jednym ze szkodliwych zjawisk w zakonach, co dotyczyło także Żukowa, było prawo komendy. Polegało ono na tym, że szczególnie bogatym opactwom i jednostkom kościelnym panujący narzucał swego opata czy innego zwierzchnika. Często była to forma nagrody dla zasłużonych dworzan, nie mających nic wspólnego z życiem zakonnym, czy w ogóle religijnym. Interesował ich tylko materialny wyzysk kościelnych dóbr. Jeszcze groźniejsze było kortezaństwo, czyli wykupywanie, nierzadko przez osoby świeckie i niegodne, bezpośrednio w kurii rzymskiej godności kościelnych bez wiedzy króla i zakonników. Taki kortezański opat przysłał trzech ostatnich proboszczów reguły norbertańskiej do Żukowa, co przyczyniło się ostatecznie do zerwania współpracy norbertanek żukowskich z norbertanami. Reformacja Marcina Lutra i jego wyznawców, mająca początkowo w swych zamiarach reformę Kościoła, zaczęła burzyć istniejący porządek, nie licząc się z niczym. Zmiany te przyjęły dosyć szybko charakter rewolucyjny i niszczycielski. Konsekwencją tego było odstępstwo milionów dusz od Kościoła, upadek wielu zakonów, a co najgorsze, wybuchły krwawe wojny religijne trwające przez dziesięciolecia i wyniszczające Europę. Wśród ziem polskich herezja zaczęła się najszybciej rozszerzać na właśnie Pomorzu Gdańskim i w sąsiednich Prusach Krzyżackich. W Gdańsku poglądy Lutra zaczęto głosić już rok po jego wystąpieniu. Do pierwszych najgorliwszych krzewicieli nowej nauki należał Anton, organista z Kościoła Mariackiego. Także niektórzy niezadowoleni dominikanie i karmelici zaczęli głosić kazania według nauk Lutra. W 1525 roku władzę w Gdańsku przejęli luteranie. Także w Pucku, Helu i w innych pomorskich miastach rządzący przyjmowali reformację. W tym samym roku Wielki Mistrz Krzyżacki Albrecht zrzucił habit zakonny, przyjął nauki Lutra, ożenił się i utworzył świeckie księstwo. W 1526 roku do Gdańska przybył król Zygmunt I Stary i jeszcze na pewien czas przywrócił katolicyzm w mieście. Jednak w tych latach wiele pomorskich klasztorów upadło. Augustianie w Chojnicach już w 1518 roku przyjęli reformację, a po kilku latach w ogóle porzucili klasztor. W ich ślady poszli franciszkanie z Torunia, Nowego i Gdańska, klasztory porzucili także dominikanie z Elbląga i Tczewa. W Chełmie benedyktynki wymarły. W Żarnowcu ostały się tylko trzy cysterki i rozdawały mienie krewnym. Do klasztoru żukowskiego herezje docierały głównie poprzez macierzysty klasztor św. Wincentego z Wrocławia i pochodzących stamtąd norbertańskich prepozytów. Norbertanie żukowscy przejęli się bardzo naukami Lutra, porzucali życie zakonne, na długie okresy opuszczali klasztor, pozostawiając siostry i parafię bez opieki duszpasterskiej, a dobra klasztorne bez zarządu. Ogólnie mówiąc był to czas ogólnego zamętu, a dla pomorskiego Kościoła największa próba od czasów chrystianizacji. Szczęściem w nieszczęściu było to, że ziem polskich nie dosięgły wojny religijne związane z reformacją i Rzeczypospolita mogła wejść w swój złoty wiek stając się europejskim mocarstwem.
Odpowiedzią na chaos reformacji było zwołanie soboru powszechnego. W 1544 roku papież Paweł III bullą Laetare Jerusalem (Raduj się Jerozolimo) wezwał na obrady do Trydentu biskupów całego Kościoła. Głównymi celami soboru było odnowienie dyscypliny kościelnej oraz poprawa obyczajów, zażegnanie herezji i wprowadzenie zewnętrznego pokoju w całym Kościele.