Ruch Rodzin Nazaretańskich

Ruch Rodzin Nazaretańskich jest międzynarodowym, katolickim ruchem apo­stolstwa rodzin, powstałym w Polsce w 1985 w celu pogłębienia życia Ewange­lią w oparciu o komunię życia z Chrystusem w codzienności.
Pomimo międzynarodowego charakteru Ruch funkcjonuje w oparciu o strukturę diecezjalną, podkreślając więź z Kościołem lokalnym. Członko­wie ruchu w Matce Bożej widzą Matkę Ko­ścioła i dlatego zawierzają się Jej na wzór św. Jana Apostoła. Myślą przewodnią Ruchu jest pragnienie świętości realizowane w życiu codziennym, a podstawowym rysem duchowości jest budowanie na co dzień wspólnoty życia z Matką Bożą. W praktyce oznacza to poddanie się działaniu Boga przez Maryję, naśladowanie Jej postawy – całkowitej uległości wobec woli Bożej. Dlatego też, bardzo bliski duchowości Ruchu staje się ideał Nazaretu. Duchowość Ruchu Rodzin Nazaretańskich czerpie swoją inspirację z Ewangelii realizowanej za wzorem Chrystusa w sposób radykalny w życiu, postawie, wyborach.
Duchowość Ruchu cechują szczególnie:
chrystocentryzm: wyrażający się w dążeniu do pełnej komunii z Chrystusem Odkupicielem, która oznacza kochanie Boga i ludzi miłością Chrystusa
ideał Nazaretu realizowany przez naśladowanie Jezusa w Jego ubóstwie, pokorze i uniżeniu
eucharystyczność wyrażająca się częstym (w miarę możliwości – codziennym) uczestnictwie we Mszy św. oraz stałej łączności z darem Eucharystii
umiłowanie środków ubogich, takich jak m.in. wyrzeczenie, zaparcie się siebie, modlitwa, jako doskonałej pomocy w drodze do Boga
maryjność wyrażająca się w postawie zawierzenia Matce Bożej jako Matce Kościoła
eklezjalność: członkowie Ruchu, patrząc w świetle wiary, widzą w hierarchii Kościoła partykularnego szczególny kanał łaski, z którego rodzi się relacja synowskiej miłości i posłuszeństwa wobec biskupów.

Ruch Rodzin Nazaretańskich jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą czerpać z jego duchowości. Próbę życia nią od lat podejmują ludzie różnych stanów, młodzi i starzy, wykształceni i prości, świeccy i księża. Spotkania Ruchu są dostępne dla każdego: dla osób w różnym wieku, w różnych sytuacjach rodzinnych (także dla osób samotnych), oraz w każdej sytuacji życiowej i duchowej – każdy może zawsze czuć się zaproszony na spotkanie Ruchu.

Spotkania Ruchu Rodzin Nazaretańskich w naszej parafii: w poniedziałki o godz. 19.00, w Klubie Parafialnym.

Więcej informacji na wybranych stronach diecezjalnych Ruchu:
diecezja zielonogórsko-gorzowska
archidiecezja poznańska