Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie

Eucharystyczny Ruch Młodych przy Parafii WNMP w Żukowie


Po kilkunastu latach działania Eucharystycznego Ruchu Młodych (ERM) w parafii WNMP, została podjęta decyzja o przekształceniu naszej grupy i wejściu w formację oazową – jako grupa Oazy Dzieci Bożych. Tak więc od roku formacyjnego 2016/2017 chcemy nadal iść do Jezusa, jednak w trochę inny sposób – zaproponowany przez Ruch Światło-Życie.
Spotkania Oazy Dzieci Bożych odbywają się w soboty o godz. 10.30 w Sali domu parafialnego.
Zapraszamy dzieci od II do V klasy szkoły podstawowej!

Na spotkania Oazy (ODB) zapraszamy wszystkie te dzieci które chcą ciekawie spędzić czas, poznać nowych kolegów i koleżanki, a równocześnie coraz lepiej poznawać Jezusa. Planujemy dużo ciekawych spotkań, zabaw, wyjazdów…

W latach 2010-2013 roku naszym opiekunem był ks. Piotr Weigelt, następnie w latach 2013-2016 – ks. Adam Klajnys. Od roku 2016 duszpasterzem dzieci został ks. Marek Krampa.

Wydarzenia roku 2014/2015:
Dobiega końca rok pracy formacyjnej grupy Eucharystycznego Ruchu Młodych oraz służby scholi parafialnej.
Z tej okazji, dnia 20.06 (sobota) planowane jest uroczyste zakończenie roku formacyjnego.
Tego dnia schola i ERM (do świętowania zapraszamy też inne chętne dzieci) o 9:30 jedzie do Matemblewa. W planach: Msza Św. w sanktuarium Matki Bożej, ognisko z kiełbaskami, spacer po Oliwie (ZOO, park oliwski)… i kilka niespodzianek.
Powrót ok. godz. 15, koszt 25 PLN, zapisy w biurze parafialnym lub u ks. Adama.

Wydarzenia roku 2013/2014:
Droga Krzyżowa w Matemblewie
Aby uczynić kolejny krok w wielkopostnej pracy formacyjnej, dnia 22.03.14 r. (sobota) 20-osobowa ekipa żukowskiego ERMu, Scholi i Dziecięcej Róży Różańcowej wybrała się na Drogę Krzyżową do Gdańska – Matemblewa.
Piękno Sanktuarium od razu wszystkich zauroczyło. Mieliśmy okazję zobaczyć kościół i przepiękną chrzcielnicę, obok której znajdowały się relikwie św. Faustyny oraz św. Joanny Beretty Mola. Zauważyliśmy także figury Matki Bożej Brzemiennej i błogosławionego Jana Pawła II. Warto również wspomnieć o przepięknym obrazie ukazującym sceny z Pisma Świętego, znajdującym się nad ołtarzem. Cała świątynia poprzez bogatą symbolikę swojego wyposażenia tętniła życiem, które przecież (jak uznaliśmy) jest bardzo ważne.
Głównym punktem naszej pielgrzymki była Droga Krzyżowa, w której towarzyszyliśmy Panu Jezusowi i zastanawialiśmy się nad naszym postępowaniem zatrzymując się przy kolejnych stacjach rozmieszczonych w pobliżu Sanktuarium wokół matemblewskiej polany.
Siostry ze Zgromadzenia Kanoniczek Ducha Świętego, zajmujące się kobietami i dziećmi w Domu Samotnej Matki przyjęły nas bardzo ciepło (dosłownie!). Wypiliśmy pyszną herbatkę wsłuchując się w słowa jednej z zakonnic, która opowiadała nam o ich działalności wspomagającej matki. Siostra pokazała nam również Okno Życia, które uratowało życie już niejednemu dziecku. Piękna opowieść Siostry mocno poruszyła serca – znalazło się wśród nas kilku ochotników na wolontariuszy w Domu.
Niespodzianką była Msza Święta w Oliwie, w małym kościółku św. Jakuba obok Katedry. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wspaniale uczestniczyli we wspólnej modlitwie, także poprzez swój śpiew i skupienie. Dla wielu dzieci była to pierwsza okazja, aby podczas Mszy być tak blisko Ołtarza oraz przyjąć Komunię Św. pod dwiema Postaciami.
Dziękujemy Bogu za wspólnie spędzony czas, za ciepło, z którym przyjęły nas Siostry oraz za wspólnie przebytą z Panem Drogę Krzyżową.

Mamy nadzieję, że to nie była nasza ostatnia wizyta w Matemblewie!
(Agata)

Dzień wspólnoty ERM Archidiecezji Gdańskiej pod hasłem “Być solą ziemi”
Zgodnie z pragnieniem przeżywania wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych na poziomie diecezjalnym oraz w odpowiedzi na serdeczne zaproszenie ze strony Gospodarzy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdańsku Wrzeszczu (z ks. Proboszczem na czele), dnia 19.10.2013 (sobota) odbył się Dzień Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych Archidiecezji Gdańskiej pod hasłem “Być solą ziemi”. Uczestniczyła w nim też mocna grupa reprezentująca ERM Żukowo.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedziliśmy już rok temu, podczas Pielgrzymki Dzieci AG, którą rozpoczęliśmy przeżywanie Roku Wiary w naszych wspólnotach. Tym razem podsumowaliśmy Rok Wiary i wspólnie zastanawialiśmy się, co znaczy wezwanie Jezusa aby “Być solą ziemi”.
W programie spotkania znalazła się Msza Św. (celebrowana przez 6 kapłanów!), konferencja i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nie mogło też zabraknąć czasu na wspólną zabawę (piękne otoczenie sanktuarium oraz dobra pogoda sprzyjały przygotowanej na ten dzień grze terenowej – przez nasze animatorki!) oraz posiłek. Jako znak spotkania każdy uczestnik otrzymał odrobinę poświęconej soli. Tym razem w spotkaniu uczestniczyło ok. 130 osób.
Dziękujemy dobremu Bogu za to, że mogliśmy się spotkać, wspólnie modlić i bawić. Dziękujemy też wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania naszego dnia wspólnoty. A za rok… znów jesteśmy zaproszeni do gościnnego sanktuarium 🙂
Dzięki uprzejmości Wspólnoty z parafii Brata Alberta, możemy wspominać to wydarzenie przeglądając galerię dostępną tu:
Dzień Wspólnoty ERM Archidiecezji Gdańskiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku – 19.10.2013 – galeria / prezentacja przygotowana przez ERM przy parafii św. Brata Alberta (Gdańsk Przymorze)

21.09.2013 – Mocny początek
Za nami dopiero 3 spotkania, ale już działo się bardzo dużo. Na pierwszym spotkaniu odwiedziły nas 4 “bociany” tłumaczące nam, dlaczego do ważnych wydarzeń trzeba się przygotować. Kolejne spotkanie to kolejni ważni goście: św. Stanisław, który opowiedział nam o sobie i zaprosił do wspólnego świętowania jego święta na Mszy parafialnej, a także ks. Adam, którego mogliśmy już troszeczkę poznać podczas tego spotkania. Podczas dzisiejszego spotkania to my byliśmy gośćmi – u samego Pana Jezusa. Piękną modlitwą adoracji na dobre rozpoczęliśmy ten rok.
Dużo jeszcze fajnego nas czeka :)))

Wydarzenia roku 2012/2013:
22.06.2013 – Zakończenie roku – gra terenowa
Ostatnia sobota w tym roku zjednoczyła ERM i scholę, które już od godz. 9:00 wspólnie się bawiły. Żeby było jeszcze radośniej – zaprosiliśmy na ten dzień do nas także przyjaciół z innych wspólnot ERM – z Pruszcza GD. i z Gdańska Przymorza. Zaczęliśmy od gry terenowej, która polegała na tym, że na terenie kościoła i jego dziedzińca rozstawieni byli różni święci mający przygotowane dla poszczególnych grup zadania i zagadki. Konkurencja była mocno wyrównana. Po grze nastąpiło świętowanie kulinarne – ks. Piotr przygotował grill z kiełbaskami, a nasze kochane Mamy przepyszne ciasta (DZIĘKUJEMY!). Na spotkaniu wszyscy wszystkim dziękowali za ten rok… Szczególne podziękowania i wspólną modlitwę ofiarowaliśmy ks. Piotrowi, który – jak się dowiedzieliśmy – od przyszłego roku będzie pracować już w innej parafii. Na Mszy 29.06 będziemy mieli możliwość jeszcze razem się modlić i dziękować dobremu Bogu za te 3 wspólne lata.

15.06.2013 – Podsumowanie roku formacyjnego ERM 2012/2013
Wiele się działo w tym roku, więc trzeba było to pięknie podsumować (jeśli się uda, niedługo znajdzie się tu stosowna galeria). W Roku Wiary budowaliśmy naszą wiarę poprzez modlitwę wspólnotową oraz indywidualną – szczególnie podczas regularnych adoracji Pana Jezusa podczas naszych spotkań. Zgodnie z wezwaniem Papieża, dużo też pielgrzymowaliśmy. Niestety, plany były bardzo ambitne, ale z przyczyn praktycznych wiele tych pielgrzymek odbywało się tylko w obrębie naszej salki. Jednak dzięki naszym animatorkom i ich inwencji mogliśmy wędrować po Wilnie, racząc się przysmakami od kaziukowej przekupki, spotkać na wileńskich ulicach Adama Mickiewicza, zobaczyć wileńskie zabytki i ostatecznie pomodlić się w Ostrej Bramie, poznając historię i symbolikę obrazu Matki Bożej. Innym razem trafiliśmy do Asyżu, gdzie nie tylko spotkaliśmy św. Klarę, Beatrycze i św. Franciszka, ale nawet wilka z Gubbio! Ważnym gościem, który bywał na naszych spotkaniach, była też Maryja – tłumacząca nam wiele spraw dotyczących naszej wiary i historii życia Jezusa. Na naszych spotkaniach rozwijaliśmy nasze talenty muzyczne, kulinarne, plastyczne i teatralne – także przygotowując przedstawienia na Mszę niedzielną o 13:00. Udział w życiu parafii jest dla nas bardzo ważny – wspólnie świętujemy na Mszach parafialnych wspomnienia naszych patronów – św. Urszuli czy św. Stanisława, a także uczestniczymy aktywnie w procesji Bożego Ciała. Wiele spotkań było też związanych – po prostu – z grami i zabawami, w czasie których dzieliliśmy się naszą radością. Bo smutny święty – to żaden święty :)))

30.04-03.05.2013 – Żukowska reprezentacja na Młodzieżowych Dniach Wspólnoty ERM w Sokółce
Dni od 30. kwietnia do 3. maja 2013 roku okazały się dla grupy animatorów żukowskiego ERM-u bardzo intensywne i – jak później zgodnie stwierdziliśmy – bardzo udane. Ten czas spędziliśmy modląc się, śpiewając i przede wszystkim kontemplując Żywego Chrystusa. Otóż byliśmy w Sokółce – miejscu Cudu Eucharystycznego (aby się o nim więcej dowiedzieć zapraszam na stronę: www.sokolka.archibial.pl).
Ale i na naukę przyszedł czas. Oprócz modlitwy i zabawy, mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych warsztatach: plastycznym – origami (Ola i Agata), wodzirejów dobrej zabawy (Ola i Dominik) i dziennikarskich (Martyna, Ola i Klaudia). Osobiście zafascynowana byłam efektem warsztatów bębniarskich – osobami grającymi na bębnach, ale to może później spróbuję… Zresztą marzenia się spełniają, tylko trzeba im troszeczkę pomóc…
Teraz jeszcze “tylko” pozostało podzielić się naszą radością (i nowymi umiejętnościami) z dziećmi. Zapraszam na spotkanie w sobotę (godz. 10:00, salka nad muzeum).

Króluj nam Chryste!
K.

10.11.2012 – Pielgrzymka Dzieci AG pod hasłem “Wchodzimy w Rok Wiary z Jezusem Miłosiernym”.
Dnia 10.11.2012 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdańsku Wrzeszczu odbyła się Pielgrzymka Dzieci AG pod hasłem “Wchodzimy w Rok Wiary z Jezusem Miłosiernym”. Do udziału w tym wydarzeniu, zorganizowanym przez Eucharystyczny Ruch Młodych Archidiecezji Gdańskiej i Diecezjalnego Duszpasterza Dzieci, zaproszone zostały wszystkie dzieci Archidiecezji Gdańskiej – pojawiło się ich na tym spotkaniu prawie 200, w tym ok. 30 z Żukowa 🙂
Na miejscu zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez Gospodarzy Sanktuarium (z ks. Proboszczem na czele). Czas spotkania spędziliśmy i pobożnie (Msza Św, Adoracja, Koronka do Bożego Miłosierdzia), i mądrze (2 konferencje), i radośnie (wspólne zabawy, rozmowy, posiłek). Nic dziwnego, że zarówno na pytanie “czy warto było przyjechać?”, jak i na pytanie “czy przyjedziecie za rok?” chóralna odpowiedź dzieci brzmiała “TAAAAAK!”.
Póki co, za 2 tygodnie czeka nas wyjazd na doroczny Bal Dzieci z okazji Uroczystości Chrystusa Króla 🙂 Czas przygotowywać korony…

Załączone zdjęcie pochodzi z galerii na stronie Sanktuarium – kliknij, aby przejść do pełnej galerii. Więcej informacji o Pielgrzymce Dzieci znalazło się na stronie www.erm-gdansk.alleluja.pl a także w dodatku gdańskim dzisiejszego Gościa Niedzielnego (kliknij, aby przejść). Także na portalu gdańskiej Redakcji Gościa Niedzielnego – przeglądając galerię spotkania – zdecydowanie żukowska wspólnota ERM oraz schola jest bardzo widoczna 🙂 Aby obejrzeć galerię – kliknij.

27.10.2012 – Różańcowa pielgrzymka do Swarzewa
W ramach Roku Wiary postanowiliśmy odbyć kilka pielgrzymek w ramach naszych spotkań. Zaczęliśmy w miesiącu Różańca – październiku – a więc cel mógł być tylko jeden: Swarzewo! O poranku wybraliśmy się dużą ekipą (1 autokar z Żukowa i 1 z Gdyni). Mimo niepomyślnej pogody udało nam się zrealizować założone punkty programu: Msza u tronu Pani Swarzewskiej, wspólna modlitwa różańcowa, zabawy i ciepły posiłek (przepysznie przygotowany przez Siostry z Domu św. Józefa).

22.09.2012 – Żukowski ERM rośnie w siłę 🙂
W minioną sobotę miało miejsce szczególne wydarzenie dla żukowskiej wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych. Każde nasze spotkanie jest inne, ale to było wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.
Zgromadziliśmy się w kościele, aby uczestniczyć w chrzcie małej Marii. Jej starsze siostry uczęszczały już wcześniej na spotkania ERM-u, a teraz ich najmłodsza siostra po raz pierwszy wzięła udział w naszym spotkaniu. Podczas Mszy św. sprawowanej przez naszego opiekuna – ks. Piotra, Mania stała się (jak każdy z nas :)) dzieckiem Bożym. Wśród nas panowała wielka radość i cieszyliśmy się, że mogliśmy razem się modlić i śpiewać dla Pana Boga.

08.09.2012 – Początek nowego roku ERM-owego
Pierwsze spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych w nowym roku szkolnym odbyło się w sobotę
8 września. Wypoczęci, opaleni, z radością wróciliśmy do naszej salki nad muzeum aby we wspólnocie spędzać czas na zabawie i modlitwie, aby jeszcze lepiej poznawać Chrystusa ukrytego w Eucharystii, żyć Jego Słowem i dzielić się Nim z innymi. Po radosnym powitaniu w salce przeszliśmy do kościoła, aby w czasie adoracji spotkać się z Jezusem-Hostią, podziękować Mu za wspaniałe wakacje i oddać Mu cały nadchodzący rok.

Wydarzenia roku 2011/2012:

30.06.2012 – Zakończenie ERM-owego roku
Piękna pogoda dopisała. Pokaźna grupa dzieci i ich rodziców i opiekunów mogła zacząć świętowanie “pod chmurką”, a właściwie przy stawku, gdzie przy całej masie dobrych rzeczy (słodycze, ciasta) kończyliśmy nasz rok spotkań.

24.06.2012 – Odpust św. Jana
Św. Jan jest patronem naszego “małego kościoła” – dlatego w dniu jego urodzin, w naszej parafii obchodzony jest odpust. W tym roku w ramach uroczystości odpustowych kościół św. Jana był przez cały dzień otwarty, aby każdy mógł go nawiedzić, a po południu zostało uroczyście otwarte nasze nowe boisko. W ramach tej uroczystości odbyły się mini-rozgrywki piłkarskie, zostało zrobione wspólne zdjęcie Liturgicznej Służby Ołtarza, a na koniec nastąpiły radosne śpiewy i pląsy prowadzone przez scholę z Leźna i żukowską wspólnotę ERM, a następnie koncert zespołu Lux Mundi. To był piękny dzień 🙂

16.06.2012 – EReM w Glinczu
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
W minioną sobotę (16-06) Wspólnota dla dzieci i młodzieży EReM spotkała się w innych niż zwykle okolicznościach. W sobotnie przedpołudnie Glincz przywitał nas z otwartymi rękami. Tamtejsze dzieciaki i młodzież wraz z rodzicami przygotowali na terenie szkoły “miejscówkę”, a że pogoda dopisała mogliśmy siedzieć na dworze na kocykach, śpiewać, tańczyć i się wygłupiać. Ach! Zabawa była przednia 🙂 Oczywiście “pląsy” też były…

Kilka zdjęć przybliży wszystkim co się działo. Więcej zdjęć znajduje się w galerii (kliknij, aby przejść). Dziękujemy za pomoc w organizacji pracownikom szkoły w Glinczu, a także “EReMowym mieszkańcom”. Bóg zapłać!

Teraz zapraszamy wszystkich od małych do dużych na świętowanie z okazji odpustu św. Jana Chrzciciela. Spotykamy się na dziedzińcu w niedzielę o godzinie 16.00. Będzie się działo!

Z Bogiem!
ks. Piotr

05.05.2012 – Piknik u Mamy
W ostatnią sobotę wspólnota żukowska Eucharystycznego Ruchu Młodych spotkała się nie w salce, ale – korzystając z pięknej pogody – na trawniku, przy figurze Matki Boskiej przy kościele św. Jana.
Gdy zaczyna się maj, tradycyjnie już chcemy w naszych modlitwach zwracać się do Maryi, np. śpiewając wspólnie litanię loretańską.
Podczas naszego “Pikniku u Mamy” znalazł się czas na wspólną modlitwę, naukę nowej piosenki, śpiewanie tych, które już znamy (ostatnio najchętniej śpiewamy poznane w Krzeszowie “Jezus to Król” i “Wszystkie narody”), ale też zabawy na trawie i wspólne podjadanie ;))
Jak zawsze, Pan Bóg potrafi nas zaskakiwać – tak też było tym razem… Wiedzieliśmy, że na spotkaniu nie będzie z nami naszego księdza (w pierwsze soboty odwiedza chorych), a jednak – choć na chwilę – udało mu się do nas dołączyć… i to z najwspanialszym Gościem – Panem Jezusem :))
Znów sprawdziło się, że u Mamy jest najlepiej :))

20-22.04.2012 – Dzieci z Żukowa na Ogólnopolskim spotkaniu Eucharystycznego Ruchu Młodych w Krzeszowie
Niedzielny wieczór na dziedzińcu naszego kościoła zgromadził sporą gromadkę rodziców niecierpliwie oczekujących powrotu swoich pociech z dalekiej wyprawy… 20-stka naszych ERM-itów wybrała się z ks. Piotrem i opiekunami do Krzeszowa w diecezji legnickiej na odbywające się tam w dniach 20-22.04 Ogólnopolskie Dziecięce Dni Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Tego typu spotkania odbywają się w różnych miejscach Polski co 2 lata. W Krzeszowie, w jednym miejscu i czasie spotkały się grupy ERM z całej Polski – łącznie ok. 1000 osób. Spotkanie było pełne radości z wspólnej modlitwy i zabawy, a w planie znalazły się: gra terenowa, zwiedzanie okolic Krzeszowa oraz poznawanie historii samego sanktuarium, koncert zespołu Propaganda Dei, spotkanie z Robertem Kościuszko – autorem powieści „Wojownik Trzech Światów” oraz z twórcami programu “Ziarno”. Nie zabrakło też czasu na modlitwę – adoracje, radosne uwielbienie oraz dwie Eucharystie, którym przewodniczyli kolejno lokalni biskupi. Dzieci z Żukowa mogły w tym czasie poznać lepiej nie tylko ERM-itów z Gdańska, z którymi wspólnie pokonywały trasę do i z Krzeszowa, ale także dzieci z całej Polski wraz z ich opiekunami, a także s. Danutę Pusty SJK, Moderatorkę Krajową ERM.
Wszystkie grupy przywiozły do Krzeszowa symbol spotkania – własnoręcznie wykonane wieczne lampki. Symbol ten nawiązuje do duszpasterskiego hasła tego roku: “Kościół naszym domem”. Dlatego też żukowska lampka była możliwie wiernym odwzorowaniem prezbiterium naszego kościoła. Należy tu zaznaczyć, że była jedną z bardziej okazałych lampek 🙂
Spotkanie dzieci to też możliwość bycia “trzynastym apostołem” i dawania świadectwa, co zostało zauważone np. przez ks. Mariana Kopko, kustosza z Krzeszowa: “sam byłem zachwycony i zbudowany postawą dzieci, 3/4 bazyliki było wypełnione dziećmi, które wspaniale potrafiły się modlić. To są najlepsze dzieci z naszego kraju”. O tym świadectwie wspomniał także biskup legnicki Stefan Cichy podczas Mszy św. w sobotę oraz bp Marek Mendyk w niedzielę.

Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym wyjazd tak dużej grupy z Żukowa okazał się możliwy, szczególnie Rodzicom, Księdzu Proboszczowi i Księdzu Piotrowi. Mamy nadzieje, że owoce udziału żukowskiego ERM-u w ODDW będą jeszcze długo widoczne.

Zdjęcia pochodzą z portalu www.legnica.fm oraz z galerii ERM (p. K. Bijak).

25.02.2012 – Wróciło 28 apostołów z radością 🙂
“Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. (…) Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię, nawet złe duchy nam się poddają». Wtedy rzekł do nich: «Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie».”
(Łk 10,1-2.17-20)

Mieszkańcy Żukowa mieli dziś nie lada niespodziankę… Nie co dzień zdarza się, żeby np. wychodząc z “Biedronki” nagle zobaczyć rozśpiewaną gromadkę dzieci i usłyszeć “Bóg tak umiłował świat, że Syna swego dał…”
Co prawda w żukowskim ERM-ie nie ma jeszcze 72 dzieci, ale te, które wyruszyły dziś z ks. Piotrem i p. Basią na ulice Żukowa, aby w praktyce realizować zasadę ERM “Bądź trzynastym apostołem” również mogły doświadczyć radości opisywanej przez św. Łukasza.
Wyszliśmy aby zaświadczyć o Bożej Miłości wszystkim napotkanym ludziom. Śpiewem i słowem głosiliśmy Dobrą Nowinę, rozdawaliśmy także przygotowane wcześniej fragmenty Słowa Bożego, które szczególnie są dla nas ważne. Tak się złożyło, że nasze wyjście odbyło się na półmetku Misji Świętych w naszej parafii (i to akurat w dniu spowiedzi!) dlatego rozdawaliśmy także zaproszenia na Misje, zachęcając do udziału w nich.
Wróciliśmy z radością… i mocnym postanowieniem, że to nie ostatnie takie wyjście 🙂

21.01.2012 – Spotkanie kolędowe Scholi i ERM-u
W sobotę 21 stycznia dzieci uczestniczące w Scholi oraz Eucharystycznym Ruchu Młodych spotkały się na radosnym kolędowaniu. Śpiew kolęd rozbrzmiewał długo i mocno, a w przerwach między kolędami wszyscy mogli posłuchać ciekawych opowieści ks. Piotra i p. Irka. Siły do śpiewu wzmacniał poczęstunek, który wspólnymi siłami został przygotowany na tę okazję (przy okazji bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, którzy zapewnili smakołyki przyniesione przez dzieci na wspólny stół, szczególnie Mamie, która nie tyko zrobiła pyszności ale też została na spotkaniu żeby z nami poświętować). Słodycze, ciasta i przekąski dały nam tyle energii, że nawet udało się zrobić “pociąg do Betlejem” w rytmie jednej z ulubionych kolęd Arki Noego.
Co prawda, koniec stycznia nie bardzo sprzyja już dzieleniu się opłatkiem, jednak zadość stało się innej świątecznej tradycji – która pewnie każdego dnia roku podobałaby się dzieciom… a więc: prezenty! Ks. Piotr dzielnie zastąpił nieobecnego św. Mikołaja. Patrząc na uśmiechy dzieci – pewnie nieźle mu to wyszło 😉
Już niedługo na naszej stronie galeria zdjęć ze spotkania.

UWAGA: W roku 2011 w okresie świąteczno-noworocznym nie będzie już spotkań. Zapraszamy na pierwsze w nowym roku spotkanie dnia 07-01-2012!

Wszystkim życzymy błogosławionych i wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia!!!

Równocześnie przypominamy, że w styczniu mamy spotkania dnia 07-01 i 14-07, następnie 21-01 o godz. 9:00 spotykamy się wraz ze Scholą na spotkanie kolędowe w salce (zamiast spotkania), a potem – w czasie ferii – mamy kolejną przerwę w spotkaniach. Po feriach spotykamy się dopiero 18.02!

12.11.2011 – Bal z okazji uroczystości Chrystusa Króla

Na bal z okazji uroczystości Chrystusa Króla wybrała się w sobotę 12. listopada duża gromadka żukowskich dzieci – ponieważ chętnych było ponad 60, znów stanowiliśmy największą grupę 😉 Świętowaliśmy wspólnie z innymi dziećmi z gdańskich wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych (i nie tylko). Bal odbywał się w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie – tzw. sali orkiestry W. Rajskiego – i jak na tak piękny bal przystało, także jego goście byli pięknie przygotowani do zabawy. Wielką przyjemnością było patrzeć na dziewczynki w balowych sukniach oraz eleganckich chłopców. Świętowaniu towarzyszyły zabawy oraz tańce prowadzone przez profesjonalnego DJ’a oraz naszych opiekunów.
Kolejne spotkanie – pewnie wiosną…

22.10.2011 – Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych

W sobotę, 22-10, w gdyńskiej parafii p.w. Św.Mikołaja odbył się Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych. Tym razem spotkanie wykroczyło poza ramy geograficzne, ponieważ oprócz grup z Gdańska, Gdyni i Żukowa, dotarła także grupa dzieci ze Słupska (diecezja koszalińsko-kołobrzeska). Na spotkanie byli zaproszeni nie tylko ERM-ici uczestniczący w regularnych spotkaniach, ale też dzieci, które chciały radośnie spędzić ten czas z innymi przy Bogu. W spotkaniu uczestniczyło ok. 120 dzieci (nie wszyscy zmieścili się w kadrze – zdjęcie obok). Z radością należy podkreślić, że grupa z Żukowa była najbardziej liczna – było nas ponad 40 🙂
Spotkanie rozpoczęło się od powitania nas przez ks. Rafała – Moderatora ERM w AG oraz ks. Maćka z parafii św. Mikołaja, a także przedstawienia poszczególnych wspólnot. Następnie cztery wyznaczone wspólnoty zaprezentowały pozostałym przygotowane scenki i dynamiki obrazujące kolejno 4 zasady ERM-u: “Żyj Mszą Świętą”, “Czytaj Ewangelię”, “Kochaj bliźnich” i “Bądź trzynastym apostołem”. Nasza grupa pokazała, dlaczego warto czytać Ewangelię i skrzętnie schylać się po Boże Słowa, którymi możemy cieszyć oczy i serca, a także dzielić się z innymi. Kolejnym punktem spotkania była ERM-owa “Szansa na sukces”: poszczególne wspólnoty przedstawiały przygotowane pieśni, a na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy naszą ulubioną – “Eucharystio, nie możemy żyć bez Ciebie”. Zaraz potem, siły wyczerpane intensywnym śpiewem mogliśmy zregenerować racząc się pączkami i drożdżówkami podczas przerwy na posiłek.
Tego dnia wielokrotnie nawiązywaliśmy do postaci i nauczania bł. Jana Pawła II. Tak się złożyło, że nasz dzień wspólnoty wypadł dokładnie w dniu, gdy w liturgii Kościoła po raz pierwszy obchodziliśmy wspomnienie liturgiczne naszego ukochanego Papieża. Najpierw wysłuchaliśmy konferencji nawiązującej do hasła ostatniego Dnia Papieskiego “Jan Paweł II – człowiek modlitwy”, potem reprezentacje wspólnot brały udział w konkursie wiedzy o Nim, a następnie wspominaliśmy Go podczas najważniejszego momentu dnia wspólnoty – Eucharystii. Zakończeniem dnia było “usportowienie”, a więc szereg konkurencji, w których poszczególne grupy brały udział w parku wokół gdyńskiego kościoła. Po błogosławieństwie na koniec ks. Moderator przypomniał wszystkim, że już za miesiąc spotykamy się na balu z okazji Uroczystości Chrystusa Króla.
Dziękujemy księdzu Piotrowi za zorganizowanie tego wyjazdu. Mamy nadzieję, że na listopadowym balu będzie nas jeszcze więcej 🙂

P.S. Niedługo pojawi się więcej zdjęć, tymczasem za zdjęcie grupowe dziękujemy siostrze Bożenie 🙂

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-

Wydarzenia roku 2010/2011:

19-06-2011 – Zakończenie roku pracy
19-06-2011 spotkaliśmy się na szczególnie starannie przygotowanej Mszy św. o godz. 13:00. Tego dnia nie tylko mocniej włączyliśmy się w przygotowanie liturgii, czytań, komentarzy i śpiewów, ale oficjalnie powiększyliśmy nasze ERM-owe grono. 13 osób otrzymało chusty stając się kandydatami na członków ERM, a 5 osób otrzymało już odznaki ERM-ity. Troje naszych nowych animatorów otrzymało krzyże ERM. Wszyscy razem podczas Mszy św. mogliśmy dziękować Panu Bogu za cały rok pracy ERM – naszego nowego opiekuna ks. Piotra, “starych” i nowych animatorów i uczestników, naszych Rodziców oraz za wszystkie spotkania i wydarzenia tego roku. Tak się złożyło, że tego dnia swoje urodziny obchodził nasz ks. Proboszcz. Także jemu dziękowaliśmy i składaliśmy życzenia przekazując laurkę w kształcie ogromnego tortu. Po Mszy, już w salce, podczas uroczystego spotkania z rodzicami (przy słodkościach i oglądaniu zdjęć z wydarzeń całego roku) ostatecznie zakończyliśmy rok pracy 2010/2011. Tym samym zakończyliśmy cotygodniowe spotkania, które odbywały się w soboty. Do zobaczenia po wakacjach (część z nas będzie miała okazję pobyć jeszcze razem podczas obozu wakacyjnego dla dzieci, który został zorganizowany przez ks. Piotra na przełomie czerwca i lipca w Przywidzu)!

28-05-2011 – Chlup, chlup…
Tego dnia, grono ERM-itów poszerzone o inne chętne dzieci i grupę dzielnych rodziców wybrało się do Łapina, gdzie miło spędziliśmy czas w aquaparku hotelu Venus oraz spacerując nad jeziorem.

07-05-2011 – Majowe
Maj przywitał nas słońcem dlatego postanowiliśmy wyjść na zewnątrz salki… A gdzie mogliśmy pójść tego pięknego dnia? Na zieloną trawkę zaprosiła nas Maryja, której figura stoi obok kościoła św. Jana. Tego dnia nie zabrakło zarówno modlitwy i poznawania historii litanii loretańskiej, jak i zabaw na powietrzu oraz słodkości (kto potrafi zjeść pączka bez oblizywania się ;)).
Podczas kolejnych spotkań trafialiśmy ponownie pod figurę Maryi oraz na plac obok kościoła, aby w pełni wykorzystać wspaniałą pogodę, którą obdarował nas dobry Bóg.
(Galeria już niedługo)

09-04-2011 – Przebieranki i spotkania
To spotkanie było wyjątkowe, ponieważ w naszej salce zawitało tego dnia wiele nieznanych dotąd postaci… Najpierw “Baba Jaga” (która patrzy na 1-2-3), potem Jezus z apostołami, Łazarz i jego siostry… Oczywiście były to tylko przebrania, w które sami się poprzebieraliśmy – dzięki czemu mogliśmy poznawać nowe treści, ale też mieć z tego co-nieco zabawy.
(Galeria już niedługo)

26-03-2011 – Wyjazd do Wiela
Od marca spotykamy się w nowej salce, nad muzeum parafialnym. W czasie spotkań wspólnie bawimy się i jeszcze lepiej poznajemy Jezusa w modlitwie i rozmowie.
Szczególne spotkanie mieliśmy 26-03-2011. Tego dnia dzieciaczki z parafii WNMP (nie tylko ERM!) wraz z rodzicami i opiekunami pojechały do Wiela. Wyjazd został zorganizowany przez ks. Piotra, który w autobusie nie mógł się opędzić od swojego fanklubu. Gdy dojechaliśmy na miejsce, zebraliśmy dzieci razem i udaliśmy się zwiedzać tamtejszy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. W kościele znajduje się przepiękny obraz Matki Bożej Pocieszenia. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści tamtejszego księdza proboszcza na temat historii obrazu i kościoła. Z zachwytem podziwialiśmy piękne freski i obrazy świętych znajdujące się w kościele. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudził obraz patrona parafii – św. Mikołaja (po kliknięciu miniatury obok, można zobaczyć powiększenie). Następnie wyruszyliśmy na Drogę Krzyżową, tzw. Kalwarię Wielewską. Dzieci były czynnie zaangażowane w przeżywanie drogi którą przebył Jezus poprzez niesienie dużego krzyża oraz wspólny śpiew. Gdy przeszliśmy już wszystkie stacje Drogi Krzyżowej, wróciliśmy do kościoła. Kolejnym punktem programu było ognisko. Zanim przygotowane drewno zajęło się na tyle, żeby można było zacząć piec kiełbaski, dzieci wraz z księdzem i p. Basią tańczyły i śpiewały na łące obok kościoła. Później zaczęło się wielkie pieczenie – zarówno dzieci, jak i towarzyszący im dorośli, z ochota zjedli przygotowane kiełbaski i bułki. Gdy już wszyscy się najedli i trochę odpoczęli zaczęła się dalsza zabawa. Dzieciaki wesoło biegały i śpiewały wokół ogniska. Około godz. 15 wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjazdu, szczególnie ks. Piotrowi oraz wszystkim rodzicom i opiekunom… i czekamy na kolejne wyjazdy 🙂
(Ania)

Luty – 2011:
Minęły już ferie, a więc wracamy do normalnego rozkładu spotkań – co sobota, o godz. 10:00. Wyjątkowo w najbliższą sobotę (19-02) zamiast spotkania w klubie, wybieramy się na łyżwy (zbiórka zaraz po próbie scholi, o godz. 10:00), ale już za tydzień (26-02) spotykamy się znów w klubie.

15-01-2011 – Spotkanie opłatkowe dla dzieci śpiewających w scholi i uczęszczających na spotkania EREM–u:
Spotkanie zaczęliśmy od wspólnej modlitwy i wysłuchania fragmentu Ewangelii o narodzinach Pana Jezusa, a potem łamiąc się opłatkiem złożyliśmy sobie życzenia na nowy rok. Potem było na przemian: śpiewanie kolęd, zabawy, zajadanie słodkości, śpiewanie kolęd, zabawy, zajadanie słodkości…
(Galeria już niedługo)

20/21-11-2010 – Dzieci świętują Uroczystość Chrystusa Króla:
20. listopada, w przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla, ponad 40 dzieci z naszej parafii (pod opieką ks. Piotra, p. Basi i kilku Mam) wspólnie z innymi dziećmi z Gdańska i Gdyni świętowało tę uroczystość na balu zorganizowanym przez Eucharystyczny Ruch Młodych Archidiecezji Gdańskiej, który odbył się w Sopocie, w pięknej sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej. Podczas balu były tańce, zabawy, konkursy, zajadanie słodkości. Najważniejszym konkursem balu był wybór najpiękniejszych koron – jurorzy naprawdę mieli bardzo trudny wybór, ponieważ najchętniej nagrodziliby wszystkie dzieci, które w wykonanie koron włożyły wiele wysiłku. Koniec balu powitano ze smutkiem, który trochę osłodziło to, że można było zabrać ze sobą część dekoracji wykonanej z balonów… Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania!
W samą uroczystość – w niedzielę – podczas Mszy o godzinie. 13:00 miała miejsce uroczysta promocja kilkunastu chłopców na ministrantów oraz przyjęcie nowych członków w szeregi Eucharystycznego Ruchu Młodych. Zaplanowaliśmy też kilka niespodzianek – w ramach kazania ERM-ici przedstawili scenkę wyjętą z “Opowieści z Narni”, a dzieci obecne w kościele otrzymały prawdziwie królewskie korony (a przy wyjściu także cukierki). 🙂
(Galeria już niedługo)

09-10-2010 – Diecezjalny Dzień Wspólnoty ERM:
W sobotę, 09. października w gdańskiej parafii pw. Św. Brata Alberta Chmielowskiego odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty ERM, w którym uczestniczyła także większość żukowskiej wspólnoty ERM.
Dzień Wspólnoty rozpoczęliśmy tzw. “zawiązaniem wspólnoty” a więc powitaniem i przedstawieniem wszystkich przybyłych grup, a następnie obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny “Jan Paweł II – odwaga świętości”. Kolejnym punktem była pięknie przygotowana Eucharystia, w trakcie której odbyło się przyjęcie nowych członków ERM. Po “agapie” (gdy w gronie sióstr i braci ERM-owych mogliśmy pokrzepić swoje siły pysznymi drożdżówkami) wyruszyliśmy na bieg patrolowy /o Janie Pawle II/. Idąc w kierunku morza wspólnie się bawiliśmy, modliliśmy i trochę lepiej poznaliśmy historię pontyfikatu Papieża-Polaka. Spacer zakończyliśmy grami i zabawami na plaży.
Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się znów w tak dużym (a może większym gronie). Tymczasem spotykamy się w gronie żukowskim – w każdą sobotę o godz. 10.00 w klubie parafialnym (budynek naprzeciw kościoła św. Jana) – zapraszamy wszystkie dzieci 🙂

październik 2010:
Ponieważ jako Eucharystyczny Ruch Młodych przede wszystkim chcemy trzymać się nasze pierwszej zasady “Żyj Eucharystią”, podczas kilku spotkań rozważaliśmy to wszystko, co składa się na pięknie przeżytą Eucharystię… Tu oczywiście także sporządzono stosowną dokumentację…

wrzesień 2010:
Przygotowując się do pierwszego spotkania tworzyliśmy plakaty zapraszające dzieci na spotkania ERM oraz scholi… Jak zwykle nie obyło się bez stosownej dokumentacji…


Wydarzenia roku 2009/2010:

19-06-2010 – Uroczyste zakończenie roku pracy ERM
Ciężko w tym roku pracowaliśmy, więc trzeba było zakończyć ten czas także pięknie i uroczyście.
Przygotowaliśmy plan uroczystości, a także piękne zaproszenia dla naszych Księży oraz dla Rodziców.
A potem… zasiedliśmy przy pięknie zastawionym stole, zajadaliśmy smakołyki, oglądaliśmy zdjęcia, opowiadaliśmy…
Jeszcze tylko niech miną wakacje i spotkamy się znowu 🙂

03-06-2010 – Eucharystyczny Ruch Młodych świętował Boże Ciało
W tym roku byliśmy bardziej widoczni podczas procesji, ponieważ zachęceni przykładam wspólnot, które poznaliśmy w Poznaniu, które miały ze sobą swoje znaki, zdecydowaliśmy, że także nasza wspólnota taki znak powinna posiadać. Podczas kilku spotkań poprzedzających Boże Ciało wykonaliśmy kilka projektów, a następnie sam znak według najlepszych pomysłów projektantów 🙂
Warto było…

23/25-04-2010 – Eucharystyczny Ruch Młodych świętował w Poznaniu
W dniach 23-25 IV 2010 r. w Poznaniu odbywały się Ogólnopolskie Dni Wspólnoty (ODW) Eucharystycznego Ruchu Młodych, w których uczestniczyła także reprezentacja ERM-itów z Żukowa.
ODW odbywają się co dwa lata w różnych miejscach Polski, aby ERM-ici z całego kraju mogli spotkać się, modlić i bawić, świętując wspólnotę z Jezusem, naszym Przyjacielem, oraz ze sobą wzajemnie.
Do Poznania wybraliśmy się wspólnie z grupami z Gdańska i Gdyni, więc świętowanie większej wspólnoty zaczęło się dla nas już w drodze. W piątek, jeszcze zanim dotarliśmy do Poznania, mieliśmy możliwość odwiedzenia Pniew, posłuchania o historii Krucjaty Eucharystycznej (później przekształconej w ERM) oraz poznania pięknych kart historii zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, poznając życie i modląc się przy relikwiach duchowej Matki obu tych dzieł – św. Urszuli Ledóchowskiej.
W czasie spotkania w Poznaniu modliliśmy się wspólnie w kilku kościołach, m.in. w Sanktuarium Bożego Ciała, gdzie Liturgii Eucharystycznej przewodził J.E. Ks. Bp Zdzisław Fortuniak. Mogliśmy także w formie gry terenowej zwiedzić miasto, poznając jego zabytki i historię. W sobotnie popołudnie przeszliśmy przez Poznań w marszu dla Jezusa – kolumna ok. 1500 ERM-itów wyśpiewująca uwielbienie na ulicach miasta robiła naprawdę duże wrażenie 🙂 Tego dnia czekały nas jeszcze inne atrakcje: koncert, konkursy, występy teatralne i taneczne. W niedzielę, w poznańskiej katedrze podczas spotkania z o. Claudio Barriga SJ, dyrektorem generalnym Apostolstwa Modlitwy oraz Eucharystycznego Ruchu Młodych na świecie, mogliśmy posłuchać jak ERM działa w innych krajach. Nasze spotkanie oficjalnie zakończyła uroczysta Eucharystia, po której ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.
To były piękne trzy dni wzrastania w miłości do Boga i innych ludzi, a równocześnie otrzymywania wielu łask od naszego Przyjaciela Jezusa. Jesteśmy szczególnie wdzięczni tym wszystkim, którzy ułatwili nam ten wyjazd – księdzu Proboszczowi I. Bradtke, za duże i konkretne wsparcie naszej grupy, Siostrom Adoratorkom Krwi Chrystusa, które na czas ODW przyjęły nas do swojego poznańskiego domu i okazały tak wiele serca, Moderatorowi ERM AG za organizację podróży naszej grupy, Organizatorom spotkania i pozostałym uczestnikom za wspaniałe świadectwo wiary.
Po tak wspaniałym spotkaniu z ufnością patrzymy w przyszłość na naszą dalszą, codzienną formację i mamy nadzieję, że na kolejne ODW pojedziemy jeszcze większą grupą 🙂 Wszystkie dzieci chętne do poznawania Jezusa na drodze formacji w ERM zapraszamy na spotkania w każdą sobotę o godz. 9:30 do klubu parafialnego.
Króluj nam Chryste!

02-2010 – Sportowe popołudnie – łyżwy!
Nie tylko wspólnie się modlimy, ale też bawimy 🙂
Na przykład na łyżwach 🙂

10-01-2010 – Koncert kolęd
W najbliższą niedzielę (10-01) po Mszy św. o godz. 10.30 odbędzie się koncert kolęd, na który zaprasza Eucharystyczny Ruch Młodych. Zapraszamy nie tylko do słuchania, ale również do śpiewania – ma to być szczególna modlitwa przy żłóbku zanoszona za kapłanów w Roku Kapłańskim.

19-12-2009 – Opłatek najmłodszych grup parafialnych
W sobotę 19 grudnia o godz. 13.00 odbyło się spotkanie opłatkowe Dziecięcej Róży Różańcowej i Eucharystycznego Ruchu Młodych. Obie grupy trochę lepiej się poznały, wspólnie się modliły i bawiły w czasie spotkania. Nie obyło się także bez kolęd.
Przygotowując się do spotkania opłatkowego, ERM-itki na swoim porannym spotkaniu dzielnie przygotowały całe stosy pierniczków (część została zjedzona od razu, a część zanieśliśmy ze sobą na spotkanie opłatkowe) oraz margerytki dla naszych księży.
Oczekiwany link do mini-galerii zdjęć ze spotkania już tu jest 🙂 Kliknij tu, aby obejrzeć zdjęcia.

28-11-2009 – Czuwanie na dobry początek Adwentu – I Nieszpory
Pięknie jest modlić się we wspólnocie modlitwą całego Kościoła…

15-11-2009 – XX Dzień Modlitwy Młodych “The champions”
Odwiedziliśmy Gdańskie Seminarium Duchowne (Gdańsk Oliwa) podczas XX Dnia Modlitwy Młodych pod hasłem “The champions”. Dzień 15 listopada to czas, w którym klerycy zaprosili wszystkich gimnazjalistów i licealistów. Ten dzień rozpoczął się o 9.30 (zapisy od 9.00 do 9.45), zaś zakończył się wspólną Eucharystią o godz. 16.00. W programie przewidziano: Konferencję i świadectwo Leszka Dokowicza, Koncert Diakonii Wspólnoty Emaus, Taniec Uwielbienia i obiad.
Dla każdego była przygotowana niespodzianka: kieszonkowe wydanie Ewangelii wg św. Jana) oraz medal dla zwycięzcy 🙂 wręczane podczas Eucharystii.

02-11-2009 – “Słowa Miłości i pocieszenia” – czuwanie w wieczór zaduszny
Tego dnia zgromadziliśmy się w kościele, żeby wejść głębiej w tajemnicę świętych obcowania:
„Jasność i ciemność jest obrazem życia i śmierci…
W ten szczególny wieczór chcemy zbliżyć się do tej tajemnicy. Gromadzimy się jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego wokół naszego Boga aby rozważając Jego słowa zbliżyć się do Niego, ale też być blisko tych, którzy od nas już odeszli i – jak ufamy – cieszą się stałą obecnością Boga.
Zanim zaczniemy karmić się Bożym Słowem przywołajmy w myślach naszych bliskich którzy wyprzedzili nas w drodze do niebieskiej ojczyzny. Niech symbolem naszej łączności z nimi będą światła świec.
Zapraszam wszystkich, którzy mają takie pragnienie, aby podeszli bliżej ołtarza i zapalili teraz, w czasie pierwszego śpiewu, świeczkę będącą symbolem modlitwy za kogoś bliskiego, za kogo chcą tę dzisiejszą modlitwę szczególnie ofiarować… “

25-10-2009:
Podczas dzisiejszej Mszy Św. dla dzieci (kościół św. Jana, godz. 10:30) nasza grupa Eucharystycznego Ruchu Młodych przeprowadziła prezentację podstawowych zasad Ruchu oraz zaprosiła wszystkie dzieci, które już przyjęły Jezusa Eucharystycznego do swojego serca, do włączenia się w spotkania Ruchu. Przed samą Mszą stres był duży, ale udało nam się przeprowadzić pełną prezentację: śpiewy, scenki prezentujące 4 zasady ERM oraz prezentację multimedialną. Włączyliśmy się też w muzyczną oprawę liturgii Mszy św.
Teraz niecierpliwie czekamy na najbliższą sobotę – nasze pierwsze spotkanie w (miejmy nadzieję) poszerzonym składzie.

01-09-2009:
Znamy już hasło tego roku pracy w ERM:

* * *

Założenia Ruchu (kliknij).

Uwaga!
Wiadomości diecezjalne – bieżące ogłoszenia Moderatora Archidiecezjalnego – znajdują się na stronie diecezjalnej ERM AG: www.erm-gdansk.alleluja.pl

Zapraszamy do galerii ERM (kliknij)


Kronika poprzednich lat:

2008/2009
27-09-2008 odbyło się pierwsze spotkanie całego ERM-u żukowskiego ERM-owy Skarbiec Słowa (kliknij aby przejść)(grupa młodsza i starsza).
W czasie spotkania omówiliśmy kwestie organizacyjne związane z naszą całoroczną pracą formacyjną podczas nowego roku, który przebiegać będzie pod hasłem “Ewangelię w ręce weź jak ze stołu dobry chleb” oraz – zgodnie z drugą zasadą ERM “Czytaj Ewangelię!” – zgromadzi nas wokół Ewangelii wg św. Łukasza.

W czasie tego spotkania ustaliliśmy, że oficjalnym otwarciem roku pracy formacyjnej będzie Msza Św. o godz. 8:00 w kościele św. Jana, w sobotę 04. października, a spotkania w grupie (połączone dotychczasowe grupy młodsza i starsza) odbywać się będą od 08. października, w każdą środę o godz. 19:00 w klubie parafialnym.

W sobotę, 18-10-2008, w kościele p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej na gdańskim Chełmie odbył się nasz Jesienny Archidiecezjalny Dzień Wspólnoty. Wybraliśmy się tam kilkunastoosobową ekipą pod wodzą ks. Michała. Mimo skromnej ilościowo grupy byliśmy dobrze zauważalni, także dzięki naszej posłudze muzycznej :). Spotkanie rozpoczęliśmy od zawiązania wspólnoty, a potem przeplatały się śpiew, modlitwa i zabawy. W czasie spotkania mogliśmy posłuchać o misyjności Kościoła (słowo głosił ks. Karol na codzień pracujący w Rosji) oraz pomodlić się modlitwą różańcową adorując Najświętszy Sakrament. Ks. Rafał opowiedział nam o Ogólnopolskim Spotkaniu Animatorów i Moderatorów w Pniewach, omówił plany na obecny rok formacyjny oraz streścił podstawowe zasady lectio divina. Ostatnim i głównym punktem spotkania była wspólna Eucharystia.

Galeria zdjęć z Dnia Wspólnoty – kliknij.

Dnia 19-12-2008 (pt), o godz. 19:00 w klubie parafialnym mieliśmy wspólne z KSM spotkanie opłatkowe, po którym spotykamy się dopiero 07-01 na pierwszym w nowym roku spotkaniu formacyjnym. Złożyliśmy sobie życzenia, rozmawialiśmy, śpiewaliśmy kolędy… a i coś słodkiego się znalazło. Jak na dobrych uczniów Jezusa przystało, obdarzaliśmy i karmiliśmy się także Jego Słowem 🙂
Fotki zostaną umieszczone po ich wyciągnięciu z tajnych archiwów autorów 😉

Styczeń 2009: Po zakończeniu ferii zimowych spotkania formacyjne będą odbywać się wg podziału na dwie grupy: grupa młodsza spotyka się nadal w środy o godz. 19.00, a grupa starsza w poniedziałki o godz. 20.00 (spotkania zawsze w klubie parafialnym). Oprócz spotkań w grupach, regularnie spotykamy się razem na wspólnych adoracjach i Mszach Św.

2007/2008
Początek roku 2008 przebiegł nam dość spokojnie – podczas tygodniowych spotkań rozważaliśmy kolejne tematy związane z Eucharystią, poznając coraz lepiej kolejne jej elementy oraz wagę poszczególnych słów i czynności liturgicznych.
Przygotowywaliśmy się też do ODW, które odbyły się w tym roku w Gdańsku.
Od piątku 25.04 do niedzieli 27.04.2008 w Gdańsku odbywały się pod hasłem “Tam i z powrotem” XV Ogólnopolskie Dni Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych. Hasło dni związane było z rozważaniem spotkania Jezusa z uczniami w drodze do Emaus.
Piątkowy wieczór to powitanie grup, które przyjechały do Gdańska z całego kraju (ok. 2000 uczestników), zawiązanie wspólnoty i adoracja Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Sobotni dzień rozpoczęty w oliwskiej katedrze był bogaty w treści związane z odkrywaniem Jezusa w Słowie i Wspólnocie. Zabawa i śpiewy przeplatały się z modlitwą i wyciszeniem. Uwieńczeniem dnia była Msza św. w bazylice mariackiej sprawowana przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. W niedzielne przedpołudnie uczestnicy ODW modlili się wspólnie na wzgórzu św. Wojciecha. Tym razem Mszy św. przewodniczył biskup Antoni Długosz. Po Mszy uczestnicy zostali rozesłani – zgodnie z hasłem ODW – “… z powrotem” aby każdy z nich jako 13-sty apostoł głosił Ewangelię Jezusa w swoim otoczeniu.

2007
Wiosną odbyły się Gimnazjalne Dni Wspólnoty 2007 w Lipnicy Murowanej. Potem wakacje 2007, które minęły bardzo szybko… Wróciliśmy już do normalnego trybu pracy – spotykamy się w dwóch grupach wiekowych (w poniedziałki i soboty) w klubie parafialnym. Zapraszamy wszystkich chętnych!
Rok pracy 2007/2008 przebiega w naszych wspólnotach pod hasłem “EuchaRystio, nie Możemy żyć bez Ciebie”. Jest to nie tylko hasło naszej formacji na ten rok, ale też tytuł konkursu mającego na celu pogłębienie naszej osobistej więzi z Jezusem obecnym w Eucharystii oraz poszerzenie wiedzy o Eucharystii.
Finał krajowy konkursu odbędzie się w kwietniu 2008 r. w ramach Ogólnopolskich Dni Wspólnoty ERM-u w Gdańsku. Już cieszymy się na te wydarzenia… i intensywnie się przygotowujemy!

2006
W dniach 21-23.04.2006 byliśmy wraz z innymi Eremitami na spotkaniu ODW na Jasnej Górze. Dużo informacji i wspomnień na ten temat można znaleźć na naszej diecezjalnej stronie ERM (www.erm-gdansk.alleluja.pl – kliknij) oraz na stronie ogólnopolskiej ERM (www.erm.pl – kliknij). Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii, które są dostępne na stronie diecezjalnej.

6.05.2006 zorganizowaliśmy dla kilku wspólnot nieoficjalne spotkanie “integracyjne” w Żukowie. Pogoda dopisała, a więc zaczęliśmy ogniskiem. Po ognisku spotkanie miało ciąg dalszy – taneczny – w szkole parafialnej. Wielkim powodzeniem cieszyły się też zwierzęta mieszkające tuż obok szkoły – szczególnie Gwiazdeczka 🙂
Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii ze spotkania (kliknij).

W dniach 26.06-05.07.2006 Nasza wspólnota gościła członków wspólnoty ERM z Ejszyszek (Litwa). Notatka o tej wizycie znalazła się nawet w “Gościu Gdańskim”: kliknij aby zobaczyć.

2005
Przy naszej parafii powstał Eucharystyczny Ruch Młodych. Należy do niego ok. 30 dzieci. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z naszym Ruchem.

O nas i o naszych wydarzeniach napisano (kliknij):
– Podsumowanie Dnia Wspólnoty 04.06.2005 przez naszych Gości – Dziękujemy! 🙂
– Podsumowanie 2-dniowych “Wakacji EREM’u z Jezusem Eucharystycznym” w Żukowie – 13.07-14.07.2005

Scroll To Top

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. więcej informacji

Polityka Plików Cookies / Polityka Prywatności

Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.

Pliki cookies (tzw. ciasteczka) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

a) Dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb
b) Tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości
c) Utrzymania sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła

W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

a) niezbędne pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu
b) pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
c) wydajnościowe pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu
d) funkcjonalne pliki cookies, umożliwiające zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
e) reklamowe pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.

Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

Zamknij